Prema podacima Državnog zavoda za statistiku među prehrambenim proizvodima čija je cijena porasla u razdoblju od studenoga prošle do svibnja ove godine našao se i luk i to na prvom mjestu s poskupljenjem od 73 posto. O cijeni luka razgovarali smo s proizvođačima na našem području.
I prošle subote na vinkovačkoj je tržnici vladala je uobičajena živost. Među proizvodima koje nude domaći OPG-ovci u ponudi je i više vrsta luka. Cijena crvenog luka bila je od 1,00 euro do 1,50 eura za kilogram, a duguljastog ljubičastog luka, primjerice, od 1,30 do 2,00 eura za kilogram. Lani, kažu nam OPG-ovci, cijena crvenog luka, koji je najčešći, bila je nekih 5,00 kuna u ovo vrijeme, a do jeseni dostigla je 7,00 kuna za kilogram.
“Kod nas je kilogram crvenog luka sada 1,20 eura što bi bilo 9,00 kuna. Mislim da to nije veliko poskupljenje s obzirom na sve okolnosti. Proizvodimo crveni luk na površini od jednog hektara i prinos je ove godine manji kao i kod bijelog luka gdje smo posadili tonu i dobili oko dvije, a trebali smo dobiti nekih pet tona. Kvaliteta je dobra, ali je prinos zbog kiše manji. S obzirom na to i na rast naših troškova nije to velika razlika u cijeni u odnosu na 7,00 kuna lani“, kažu nam na štandu OPG-a Veseli poljodjelac.
O iskustvima razgovarali smo i s proizvođačima koji svoje proizvode nude preko online tržnice Vukovarsko-srijemske županije. Iz jednog od OPG-ova u Novim Jankovcima kažu nam kako, što se klimatskih prilika tiče, nisu imali problema te je urod dobar i kvalitetan. Zanimljivo je to kako oni luk ne sade u jesenskom ili u uobičajenom proljetnom terminu nego sredinom drugog mjeseca. U tom razdoblju, kažu, uvijek imaju nekih desetak lijepih dana kada se zemlja malo prosuši i tada stavljaju luk i grašak što se pokazalo odličnom praksom. Riječ je, inače, o malom proizvođaču koji svoje proizvode prodaje na kućnom pragu. Kod njih je cijena luka 1,00 euro za kilogram. Proizvodnja je poskupila, ali budući da njima OPG nije primarna djelatnost, ako u cijenu ne računaju svoj rad, a sve rade sami, a nemaju, primjerice, ni troškove vezane uz prodaju na tržnici, s cijenom od 1,00 euro, kažu, može se lijepo zaraditi.
Uz ponudu na tržnici i na kućnom pragu, tu su i trgovački centri koji nude uvozni luk, ali i onaj domaćih proizvođača. Protekloga vikenda crveni luk mogao se naći po cijeni od 1,32, 1,39, 1,45 eura za kilogram, ljubičasti luk po cijeni po 1,49 eura za kilogram, luk srebrenac po 1,99 eura za kilogram. U aktualnoj ponudi mogu se naći crveni luk po 1,49, 1,59, 1,69 i 1,72 eura za kilogram, ljubičasti luk po 0,89, 1,49 i 1,69, bio crveni luk po 1,98, eko crveni luk i srebrenac po 2,99 eura.
Recimo i to da najduže može trajati crveni luk, a osim u glavicama, ako je riječ o većoj količini luk se može čuvati i tako da se nasjecka i zamrzne bez prethodnog blanširanja i takav se može koristiti za pripremu variva.