Zlatna plaketa „Grb grada Vinkovaca” dodijeljena u povodu Dana grada, 20. srpnja, dolazi u godini u kojoj Uprava šuma Podružnica Vinkovci obilježava 150 godina znanstvenoga i organiziranoga pristupa šumarstvu jugoistočne Slavonije odnosno na području Brodske imovne općine utemeljene 1873. godine sa sjedištem u Vinkovcima.
UŠP Vinkovci jedna je od najvažnijih podružnica Hrvatskih šuma, gospodari s nešto više od 72 000 hektara površine, a zapošljava preko 800 djelatnika. Posjeduje prestižni FSC certifikat, a sve šume Spačvanskog bazena su u sastavu ekološke mreže Natura 2000. Potvrda je to gospodarenja uz uvažavanje svih gospodarskih i ekoloških načela uz veliku društvenu odgovornost.
Nagrada Grada Vinkovaca nesumnjivo je došla u prave ruke, ali nažalost ovo je priznanje zasjenjeno ogromnim štetama koje je večer uoči dodjele počinilo olujno nevrijeme koje je poharalo veliki dio županije.
“Nevremenom je pogođeno 90 posto površina kojima Podružnica gospodari, postotkom od 10 do 100 posto. Prva procjena štete govori o 850.000 m3 drvne mase, ali bojim se da to nije konačno, a od 140 milijuna eura koliko se procjenjuje da će Hrvatske šume imati štete, 80 posto se odnosi na nas”, ističe Krasnodar Sabljić, voditelj UŠP Vinkovci.
A stradale su upravo najvrijednije sastojine. Pogođene su sve šumarije, a najveće gubitke ima Šumarija Otok i pola od ukupne štete je na njihovom području.
„Oni koji su poznavali Šumariju Otok vidjet će kako se vizura šume potpuno promijenila i više ništa nije isto kao što je bilo. Hrast lužnjak do sječe raste nekih 140 godina, a tamo nam je u stopostotnom iznosu štete povaljalo šumu staru 110 godina. Pred sam kraj ophodnje sve je nestalo u petnaest minuta. Šumski rezervat Lože više ne postoji, ne postoji više hrast kraljica niti oni orijaši malo manji od nje, sve je srušeno i Lože više nemaju svoj smisao zaštićenog područja“, ističe naš sugovornik.
Sada je pred šumarima sanacija terena, koja će trajati najmanje dvije do tri godine, a puno dulje će trebati da se obnovi šuma.
“Znanje i operativu imamo, imamo i iskustvo iz 2008. godine kada smo uslijed olujnog vjetra imali 100.000 m3 vjetroloma i vjetroizvala. Sada je, međutim, zahvaćena možda i deset puta veća površina i pred nama je zaista zahtjevan posao“, ističe Sabljić.
Pri tome, naglašava, prije svega važan je urod žira, a ove godine, kako su se šumari i nadali, nakon nekoliko godina bez uroda, žira ponovno ima.
„Zato pozivam građanstvo naše županije da se odazove kada bude poziv za prikupljanje i otkup žira jer svaki komad nama je dragocjen, svaki komad znači jednu biljčicu koja će obnoviti sastojinu hrasta lužnjaka Spačvanskog bazena, naših pluća i našeg srca županije“, ističe Sabljić.
Iako u situaciji koja se dogodila nije bilo vremena za puno razmišljanja o nagradi, čast je, kaže, prvo što su Centar HAZU u Vinkovcima i Šumarsko društvo Vinkovci dali prijedlog, a onda i da je Gradsko vijeće prepoznalo UŠP Vinkovci kao važnog čimbenika u gospodarstvu te očuvanju i zaštiti okoliša.
“Smatramo da to i jesmo i da ćemo to i ostati. Također, uvijek ćemo biti tu za našu lokalnu zajednicu u svakom smislu, a to se pokazalo i u ovoj kriznoj situaciji gdje smo mi, poslije službi koje su morale tu biti, bili prvi gdje je trebalo. Šume nisu otok, mi smo uvijek tu za sve čimbenike i za sve potrebite, od osiguravanja egzistencije kroz zapošljavanje do potpore znanosti, kulturi, umjetnosti, sportu… Prebrodit ćemo mi i ovu katastrofu i ta šuma će opet biti tu. To je ono za što smo mi šumari zaduženi jer kroz 150 godina su šumarski stručnjaci tu šumu uspostavili i ostavili nama, a mi ju moramo ostaviti svojim unucima“, poručuje Krasnodar Sabljić.