Udruga braniteljica Domovinskog rata Vinkovci u svome nazivu nosi ime grada u kojemu ima sjedište, ali je ustanovljena na županijskoj razini te okuplja i dobrodošle su braniteljice s područja cijele županije.
“Udruga je osnovana u srpnju 2011. godine, a prva predsjednica bila je Snježana Lasić. Imamo 37 članica, žene koje smo bile vojnici, žene koje su radile u kuhinji, administraciji, žene koje su bile u sanitetu. Naš je cilj ponajprije njegovanje uspomene na Domovinski rat i obilježavanje godišnjica stradavanja i drugih važnih datuma, a imamo i niz drugih aktivnosti“, ističe Grozdana Mauer, predsjednica udruge i potpredsjednica Koordinacije braniteljskih i stradalničkih udruga VSŽ.
Posebno su ponosne na svoj prvi projekt koji su uputile u Ministarstvo hrvatskih branitelja. Bio je to projekt za sistematske preglede i upravo taj projekt koji je došao od braniteljica iz Vinkovaca bio je poticaj za uvođenje sistematskih pregleda za sve branitelje u Republici Hrvatskoj.
S konkretnim prijedlozima bile su u Hrvatskom saboru vezano za branitelje koji su relativno mladi otišli u mirovinu te su se kroz godine možda počeli osjećati beskorisno, kako im pomoći da se angažiraju na neki način. Nažalost, zbog nepredviđenih okolnosti, do dogovorenog sastanka s članovima Odbora za branitelje nije došlo.
Jedna od inicijativa bila je i sve braniteljice s područja županije ujediniti u jednu udrugu, a trenutačno zagovaraju potrebu uopće reorganizacije ustroja braniteljske populacije ponajprije s ciljem očuvanja dostojanstva branitelja.
Udruga redovito sudjeluje na susretima braniteljica diljem Hrvatske, rado odlaze na duhovne obnove jer su to osjetile kao potrebu, organiziraju izlete i putovanja… Ove godine, između ostaloga, na redovitoj Skupštini uz radni dio upriličile su i obilježavanje Dana crvenih haljina, a prošli tjedan bile su u Domu za starije i nemoćne osobe u Vinkovcima s članicama KUD-a “Tkanica” u povodu Svjetskog dana djedova i baka i starijih osoba.
Većinu aktivnosti financiraju same, a potporu imaju od Grada Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije na čije javne pozive upućuju svoje projekte. Jedan velik i zahtijevan projekt upravo pripremaju, a riječ je o knjizi o vukovarsko-srijemskim braniteljicama za koju trenutačno istražuju i prikupljaju materijal.
“Od samoga osnutka aktivno radimo i mislim da idemo jednim dobrim putem. Trudimo se ponašati normalno, biti pozitivne, trudimo se živjeti sadašnjim životima sukladno našim godinama i kako priliči našem obiteljskom i društvenom statusu i zadovoljne smo što u tome uspijevamo“, ističe Grozdana Mauer.