Na redovitom sastanku zadnje subote u mjesecu danas su se u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci okupili ratno zapovjedništvo 5. gardijske brigade „Slavonski sokolovi” i zapovjednici postrojbi ove brigade. Razlog je ovim sastancima priprema monografije 5. gbr.
„Ratnom zapovjedništvu 5. gbr i zapovjednicima postrojbi, ali i svi ratnim pripadnicima brigade „Slavonski sokolovi” upućen je javni poziv da se svi odazovu i daju svoj doprinos da napišemo ratnu monografiju brigade, knjigu našega ratnog puta na koju ćemo svi biti ponosni. Pišemo povijesnicu svake postrojbe, svaki naš teren i svako mjesto gdje imamo poginule pripadnike, da se nijedan teren i nijedna žrtva ne zaborave i to će biti sastavni dio naše monografije”, istaknuo je brigadir Mijo Kožić, čelnik stručnog tima Oružanih snaga za izradu monografije imenovan od ministra obrane.
Stručni tim Oružanih snaga, istaknuo je, ima pristup središnjem arhivu MORH-a i raščlambi borbenih djelovanja kao i pristup Hrvatskom memorijalnom dokumentacijskom centru Domovinskog rata.
„Kada se pregledamo arhivsko gradivo dajemo određenim povjerenstvima da se ono deklasificira i da se može koristiti u izradi monografije. Kada je gradivo deklasificirano mi ga dijelimo ratnim zapovjednicima da se oni iz stvarnih, realnih dokumenata prisjete što smo radili, gdje smo bili, kako nam je bilo i da im to bude podloga i pomoć u pisanju kako ratnog puta tako povjesnice svake pojedine postrojbe”, kazao je brigadir Kožić.
S tijekom priprema monografije, koja bi trebala izaći do kraja 2024. godine na 650 stranica, danas se upoznao ministar obrane Mario Banožić.
„Želim pohvaliti stručni tim koji jako vrijedno, a sam broj stranica dovoljno govori o kojem se opsegu posla radi. Ovdje se prikuplja i na papir stavlja ono što su činjenice, papir koji će sutra biti podloga za iznošenje istine o onome što se unutar brigade događalo na pojedinim bojištima. A pripadnici ove brigade osim Slavonije pokrili su i bojišta u drugim dijelovima Hrvatske i tako dali doprinos u onom u čemu danas uživamo, a to je sloboda, to je cjelovitost hrvatske države”, istaknuo je ministar Banožić.
Ovakav projekt, kazao je, vrlo je važan prije svega zbog same činjenice da je 5. gbr sudjelovala u Domovinskom ratu kao i onoga što se događalo poslije Domovinskog rata u njezinoj transformaciji, ali i kako bi nove generacije, koje su imale sreću da ne dožive ratne strahote mogle učiti kako je stvarana hrvatska država.
„Osobito je to važno što vidimo da u posljednje vrijeme postoje razne manipulacije, sada, 27 godina poslije rata, manipulacije koje ne donose dobro ničemu, osobito ne hrvatskom narodu koji se ovakvim manipulacijama pokušava podijeliti i to se upravo čini na onome u što se nikada nije smjelo dirnuti, a to je Domovinski rat, to su pojedini lokaliteti gdje su bila ogromna staradanja za hrvatski narod o kojima se može samo pronositi istina i nikada ih ne upotrebljavati u dnevno političke svrhe”, istaknuo je ministar Banožić.