Iako nas u onom duhovnom, najvažnijem smislu, Božić ne košta ništa, nego samo obogaćuje, u ovo se doba intenzivno priča o tome koliko će nas Božić kao i Nova godina koštati na trpezi, a isto tako i u poklonima.
Okupljanje obitelji i oko stola važno je, a za blagdan posebno je lijepo i svečano pa svi nastoje imati ona jela koja se za blagdane spravljaju po tradiciji. Tako za Božić sve počinje desetak dana ranije s kolačima koje sami peku oni vještiji, ali i manje vješti ako ih to veseli. Kao i kod kolača tako i kod jela na Badnjak i na Božić moderna vremena nose svoje pa se i tradicije iz različitih krajeva miješaju. U Slavoniji, primjerice, ako se na Badnjak blagovala riba, bila je to ona riječna dok se sada i na slavonskim trpezama može naći i bakalar ili neka druga morska riba. U većini krajeva, pak, iako nije bilo strogo pravilo, prema narodnom vjerovanju za Božić preporuka je bila perad jer zagrće prema natrag i sve loše ostavlja iza sebe dok je za Novu godinu preporuka bila prasetina ili svinjsko pečenje jer svinja ruje njuškom naprijed.
Skupe ribe, bilo morske bilo riječne, purice, prasetine, skupih suhomesnatih proizvoda i kolača, nažalost, neće biti na svim trpezama. Procjena je to i Nezavisnog hrvatskog sindikata koji je i ove godine predstavio blagdansku potrošačku košaricu za tročlanu obitelj za Božić i Novu godinu. Tako će, prema procjeni tradicionalna blagdanska potrošačka košarica, ona najbogatija iznositi 417,91 eura (3.148,72 kn), a prošle godine to je bilo 345,41 eura. Srednja košarica iznosit će 176,44 eura (1.329,35 kn), a lani je bila 153,04 eura. Dodatnim odricanjem od nekih blagdanskih sadržaja stola dolazi se do one najskromnije košarice u iznosu od 98,22 eura (740,01 kn) što je prošle godine bilo 90,27 eura. Košarice se ne razlikuju samo po sadržaju, već i po normativima jela i pića, koji se smanjuju od bogate prema najskromnijoj. U usporedbi s prethodnom godinom, ističu u NSH, primjetan je porast cijena tradicionalne blagdanske košarice za 21 %. Srednja košarica bilježi rast od 15 %, dok skromna košarica, pri čemu su pažljivo uzete u obzir akcijske cijene i zaključane cijene, također pokazuje rast od 9 % u odnosu na prethodnu godinu.
Kakve su cijene u trgovačkim centrima doznaje se “na kućnom pragu” jer letci kojima se nastoje privući kupci redovno pristižu, a mi smo tradicionalno prošetali vinkovačkom tržnicom i pogledali neke cijene. Tko se odlučio praviti kolače s orasima, orahe je mogao kupiti po cijeni od 10 do 12 eura/kg, a uobičajeno nudili su se i gotovi domaći kolači poput oblatni po cijeni 12 eura/kg. Kulenova seka bila je od 25 do 28 eura/kg, suha kobasica 14 eura/kg, a svježa kobasica 10 eura/kg. Rezanci za juhu bili su 8 eura/kg, a toliko si bili i mlinci koji se često prave za Božić bez obzira na to idu li uz skuplju puricu ili uz jeftinije pile. A cijela očišćena purica mogla se naručiti po cijeni od 10 eura/kg dok se cijelo očišćeno pile moglo kupiti za 3,32 ili 4 eura/kg. Oni koji se odluče za prasetinu morat će kod nekog od OPG-ovaca, u trgovački centar ili u neku od mesnica, u onoj na tržnici mogla se naručiti po 10 eura/kg.