Današnji Zrakoplovni klub „Vrabac” Vinkovci osnovan je 1992. godine, a njegovu osnivanju prethodila je aktivnost entuzijasta i zaljubljenika u letenje Mije Bakarića i Mirka Pavića, koji se 1989. godine počinju baviti letenjem motornim zmajem te tako obnavljaju letačku aktivnost u Vinkovcima.
Ime „Vrabac” klub je dobio po tipu jedrilice na kojoj se letjelo davne 1952. s tadašnjega Vašarišta u Vinkovcima. To ime i taj podatak datiranje kluba vraćaju puno dalje u povijest nego što su to 90-te godine prošloga stoljeća kada je obnovljen. Naime, kako navodi Ante Miljak, jedini živući član kluba iz toga vremena i autor monografije Vinkovački Vrabac (2023.), Aeroklub Vinkovci osnovan je najkasnije 1950. godine, a pretpostavka je da je s radom prestao nakon 1962. godine.
ZK „Vrabac” djeluje na aerodromu „Sopot”, koji je klasificiran kao kategorija „1A“, a prema standardima europske zrakoplovne asocijacije EASA i može primiti u uvjetima dnevne vidljivosti sve tipove zrakoplova do 5700 kilograma ukupne poletne mase, predviđene za travnatu pistu.
Uz panoramske letove, koje imaju u svojoj ponudi za sve zainteresirane Vinkovčane i goste grada, organizatori su i brojnih događanja, od Dječje zmajade, Memorijala slavonskih zrakoplovaca, Županijskog natjecanja u preciznom slijetanju, Dana grada, do Vinkovačkih jeseni na aerodromu i drugih sličnih događanja. Klub se posebno ponosi svojom pilotskom školom.
Kako ističe predsjednik Željko Šarčević, u zadnjih 20-ak godina sustavno se radilo na razvoju infrastrukture kluba uz pomoć Grada Vinkovaca, Vukovarsko-srijemske županije i donatora, te na popularizaciji sportskog letenja.
„Danas smo mi jedan respektabilan klub sa značajnim sadržajima u smislu infrastrukture, a u funkciji sportskog zrakoplovstva. Također, u zadnjih pet, šest godina, imamo jednu od najvećih škola za pilote sportsko rekreativnog zrakoplova u Hrvatskoj“, ističe Šarčević.
A upravo ovih dana „Vrabac” kreće s upisima još jedne grupe učenika u školu za pilote sportsko rekreativnog zrakoplova, koju vodi profesionalni pilot Milan Mravinac, tajnik kluba i upravitelj aerodroma. Prijave su u tijeku, početak nastave najavljen je za 15. siječnja, a sve informacije dostupne su na FB stranici kluba te putem e-maila i telefona.
Škola se sastoji od 60 sati online teorijske nastave i minimalno 30 sati praktičnog letenja na školskom avionu dvosjedu, talijanskog proizvođača Tecnam P92 echo. Oni koji uspješno završe osposobljavanje stječu dozvolu pilota SRZ klase 1 (avion).