Svjetski dan borbe protiv raka obilježava se 4. veljače, a rak je, uz kardiovaskularne bolesti, vodeći globalni javnozdravstveni problem te predstavlja znatan zdravstveni, ekonomski i društveni teret većini zemalja diljem svijeta. Za karcinom se smatra da je vodeći problem suvremenog društva, drugi najčešći uzrok smrti, a svake godine u svijetu obolijeva veliki broj ljudi i veliki broj oboljelih, nažalost, umire. Prema globalnoj i zdravstvenoj statistici u godini je broj oboljelih preko 19 milijuna, a više od 10 milijuna oboljelih i umire.
„Ono što zabrinjava je kako će te brojke iz godinu u godinu rasti i zato se i pokreću ovakve inicijative kao što su obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv raka kako bi se podigla svjesnost i proširilo znanje o raku i da se apelira da se poduzmu što učinkovitije mjere u borbi protiv raka kako bi stali na kraj ovim brojkama”, rekla je Sanja Gali, epidemiologinja pri Zavodu za javno zdravstvo VSŽ.
Što se tiče pojavnosti raka u našem gradu i županiji, situacija je kao i u ostatku Hrvatske. Kod muškaraca se najčešće javlja rak pluća, prostate i debelog crijeva, dok je kod žena najučestaliji rak dojke, debelog crijeva i pluća. Prema zadnjim statističkim podacima Nacionalnog registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz 2020. godine u našoj županiji registrirano je više od 800 novooboljelih, a umrlo je više od 500 osoba. S obzirom da se radi, ne o jednoj nego o čitavoj skupini bolesti koje mogu zahvatiti bilo koji dio našeg tijela, veći dio ovih bolesti ima zajedničke rizične čimbenike. Može oboljeti bilo tko, međutim veći rizik za obolijevanje imaju osobe starije dobi pa je dob jedan od rizičnih čimbenika, a veliku ulogu ima i genetska predispozicija.
„Međutim postoje neki rizični faktori na koji se može djelovati, a vezani su uz ponašanje, životne navike i svakako se mogu izbjeći i na taj način može se smanjiti osobni rizik za obolijevanje. To su naravno, prekomjerna tjelesna težina, nekvalitetna prehrana bogata šećerom i masnoćom. Dakle, treba voditi računa o zdravoj prehrani, da u jelovnik unosimo voće i povrće, integralne žitarice i mahunarke. Isto tako jedan od najpreventabilnijih rizičnih faktora za koje znamo je da je povezan za skoro sve oblike raka uz pušenje i alkohol”, pojašnjava dr. Sanja Gali.
Osim toga, ističe, savjetuje se izbjegavanje prekomjernom izlaganju suncu, solarijima i zračenjima. Jako je važno da čovjek vodi računa o preventivnim pregledima pa u Hrvatskoj imamo nacionalne programe za rano otkrivanje raka.
„Zavod za javno zdravstvo VSŽ koordinira i sudjeluje u provođenju tih programa ranog otkrivanja raka dojki i debelog crijeva koji se u Hrvatskoj provede jako dugo. Kad je u pitanju rak dojke u okviru programa uključene su žene u dobi od 50 do 69 godina koje se svake godine pozivaju na mamografski pregled. S druge strane koordiniramo programom za rano otkrivanje raka debelog crijeva koji obuhvaća i muškarce i žene u dobi od 50 do 74 godine koji se nakon pristanka šalje na kućnu adresu test za tragove skrivene krvi u stolici. Stoga pozivamo ljude da se odazovu na ove preventivne programe ukoliko i postoji šansa da se razbole kako bi se bolest otkrila što prije i da se bolest može uspješno liječiti”, dodaje doktorica Gali.