Nedavno je na facebook stranici Javne ustanove za zaštitu prirode Vukovarsko-srijemske županije objavljeno kako je crna roda stigla u spačvanski bazen. U proteklih nekoliko godina stižu nešto ranije nego što je to uobičajeno upravo zbog klimatskih promjena koje uvelike utječu na selidbu ptica. Kako su više temperature sve češće u ranijim mjesecima u godini, bijele i crne rode možemo vidjeti već krajem veljače u našim krajevima.
„Na području Vukovarsko-srijemske županije prilikom čestih godišnjih terenskih obilazaka redovito viđamo parove i pojedinačne jedinke crnih roda u letu, ali i građani, šumari, lovci i robolovci nerijetko znaju dojaviti lokaciju gnijezda ili područje na kojem su uočili crnu rodu”, rekla je stručna suradnica za promidžbu i edukaciju Irena Pajić.
Točan broj jedinke ove populacije na našem području nije moguće znati upravo zbog činjenice da su ljudskom oku teško uočljive. Crna roda naseljava široki raspon slatkovodnih i močvarnih staništa, a najvažniji čimbenici za razmnožavanje su dovoljna količina plijena i sigurna lokacija za gniježđenje. Najomiljenije su im stare, neometane šume s velikim drvećem (preko 100 godina starosti) koja mogu držati velika gnijezda. Zanimljivo je da grade gnijezda od 4 do 31 metar iznad zemlje, a po teritoriju znaju napraviti i do tri svoja gnijezda koja se, ako nisu uznemiravana, često ponovno koriste iz godinu u godinu.
Crne rjeđe nego bijele
S obzirom na činjenicu da izbjegava ljude, a dođe li slučajno u kontakt s njima, vrlo brzo će promijeniti stanište i teško ju je uočiti.
„Crna roda u Hrvatskoj je rjeđe rasprostranjena nego bijela, živi u starim poplavnim šumama, što je dalje od naselja, to im je bolje. Gnijezdo gradi od granja, visoko na stablu uz deblo, a od bijele rode razlikuje se ponašanjem, ali i izgledom. Gornja strana tijela potpuno joj je prekrivena perjem crne boje s metalnim, ljubičastim, zelenim i bakrenim odsjajem, dok su trbuh i prsa bijeli”, pojasnila nam je razliku u izgledu odnosu na bijelu rodu Irena Pajić.
Za razliku od bijele rode ima glasnice, no rijetko se glasa. Kod crnih roda prehrana je uglavnom bazirana na ribe i vodozemce, ali jedu i gmazove, kukce, male sisavce i ptice. Iako za vrijeme gniježđenja najradije lovi u gustoj vegetaciji unutar šuma, rado posjećuje obale rijeka i veće močvarne površine ako ih ima u blizini. Na bogatim se staništima okupljaju u rahle skupine, ali obično se hrane samostalno. Znaju se pojaviti, poslije kiše, kao i bijele rode, na livadama, oranicama i pašnjacima. Krajem rujna rode obično napuštaju naše krajeve i počinju selidbu prema južnoj Africi, a vraćaju se početkom ožujka.
No, ako se ovaj trend s toplim vremenom u veljači nastavi i dalje, izmijenit će se i ta navika.