Uz trajno blagu zimu krpelji mogu biti aktivni tijekom cijele godine jer čim je temperatura iznad 0 °C, oni se bude i mogu se zakačiti za životinju ili čovjeka. Ipak, sezona njihove najveće brojnosti je u proljeće i rano ljeto odnosno u travnju, svibnju i lipnju.
Riječ je o nametnicima koji za svoj razvoj i razmnožavanje trebaju obrok krvi pri čemu mogu prenijeti uzročnike zaraznih bolesti. U kontinentalnom dijelu Hrvatske najrasprostranjeniji je šumski krpelj koji prenosi, primjerice, virus krpeljnog meningoencefalitisa ili, a što je češće, bakteriju Borrelia burgdorferi. Ova bakterija uzrokuje lajmsku bolest, a infekcija može dovesti do kroničnog oboljenja kože, srca, oka, jetre, zglobova i živčanog sistema te brojnih zdravstvenih komplikacija. Iako je samo mali broj krpelja zaražen uzročnicima zaraznih bolesti, ako se boravi na otvorenom, osobito među niskim raslinjem, treba biti oprezan, preporuka je Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Tako bi na otvorenom trebalo nositi odjeću dugih rukava i dugih nogavica te zatvorene cipele kao i koristiti repelente. Po povratku kući trebalo bi se pregledati, a osobito temeljito oni koji po vrućinama ne mogu podnijeti dugu odjeću. Posebnu pozornost treba obratiti na područja s nježnijom kožom: iza uha, zatiljak, vrat, prepone, pazuhe, područje iza koljena, pupak… Kod djece krpelji se često mogu naći na glavi jer su te visine na kojoj krpelji najčešće obitavaju u visokoj travi ili grmlju.
Ako se krpelj uoči na koži važno ga je ukloniti što prije jer je rizik od infekcije veći što je duže pričvršćen. “Krpelja nemojte ničim premazivati (alkoholom, kremom, uljem, lakom za nokte, petrolejem i slično) niti “paliti” plamenom, ne povlačite ga naglo, ne stišćite niti gnječite, jer se on zbog toga grči i pojačano izlučuje veće količine sekreta i, ako je krpelj zaražen, uzročnika bolesti u ljudsko tijelo, pa se tako lakše prenese zaraza”, naglašavaju u HZJZ.
Umjesto toga, ističu, krpelja treba izvaditi pincetom zahvaćajući ga što bliže glavici, uz kožu i laganim povlačenjem izvući iz kože. Mjesto uboda trebalo bi dezinficirati i pratiti. Ako se u sljedećih nekoliko dana pojavi crvenilo koje u sredini počinje blijediti, obavezno je javljanje liječniku radi lajmske bolesti, koja se, ako se na vrijeme uoči, uspješno liječi antibioticima.