Dolaskom proljeća i lijepog vremena započinje sezona čišćenja poljoprivrednih i drugih površina poput vrtova i okućnica, a najlakši način zbrinjavanja biljnog i drugog gorivog otpada je jedna malo lošija ljudska navika, a to je spaljivanje, čime se povećava opasnost od nekontroliranog širenja požara na otvorenom.
Zbog toga se svake godine donosi Naredba o zabrani spaljivanja svih vrsta korova na otvorenom za vrijeme žetve i vršidbe.
„Loženje vatre na otvorenom prostoru smatra se uporaba vatre kao što je spaljivanje suhe trave, korova, biljnog otpada, grmlja, gustog šumskog raslinja, šikara, papira, smeća i otpadaka, logorske vatre i slično u razdoblju od 1. lipnja do 31. listopada”, izvijestio je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Vinkovci Krešimir Jelić.
U naseljima se zbog blizine stambenih objekata tijekom cijele godine zabranjuje spaljivanje svih materijala biljnog porijekla, dok se nakon žetve i vršidbe to dopušta poljoprivrednim poduzećima i poljoprivrednicima izvan naselja uz suglasnog Policijske uprave i Javne vatrogasne postrojbe Vinkovci. Osim očiglednih opasnosti od požara, proizvodi izgaranja koji nastaju pri paljenju vatre u gradu mogu imati i ozbiljne posljedice po zdravlje ljudi i Jelić naglašava kako vinkovački građani imaju visok stupanj odgovornosti jer na godišnjih razini JVP Vinkovci ima vrlo mali broj dojava vezano za paljenje biljne mase.
„Javna vatrogasna postrojba Vinkovci u 2023. imala je 248 intervencija od koji su 60 požara, a ostale intervencije su tehničke”, rekao je Jelić.
U konačnici važno je da svi zajedno budemo svjesni potencijalnih opasnosti paljenja vatre na otvorenom prostoru i dovoljno odgovorni kako ne bi došlo do nekontroliranih požara poštujući propise koji su doneseni radi zaštite nas, naše zajednice i okoliša u kojem živimo.