U Poduzetničkom inkubatoru Vinkovci danas je održana završna konferencija projekta „Bilateralnom suradnjom do povećane proizvodnje energije iz obnovljivih izvora: Sunčana elektrana Grad-Export”. Projekt je financiran iz EGP financijskog mehanizma za radzoblje od 2014. do 2021. godine u okviru provedbe programa „Energija i klimatske promjene“.
Kroz ovaj projekt, čija je ukupna vrijednost 650.360,05 eura, a bespovratna sredstva Islanda, Lihtenštajna i Norveške iznose 301.184,26 eura, osigurana je izgradnja integrirane fotonaponske elektrane snage 792 kW na krovu vinkovačke tvornice Grad Export. Glavni je cilj projekta smanjenje štetnih emisija CO2 te stabilnost opskrbe energijom.
„Pitanje koje se najčešće postavljalo u provedbi ovoga projekta bilo je pitanje isplativosti same investicije u solarnu elektranu. Međutim, sada kada smo došli i do završne konferencije mogu reći kako se radi o izuzetno isplativoj investiciji za nas kao velikog potrošača električne energije. Konkretno u našem slučaju riječ je o godišnjoj uštedi na razini od 140.000,00 eura. Mi kroz ovu solarnu elektranu uspijevamo izmiriti svoje potrebe, a višak struje, koji proizvedemo kada pogoni ne rade, prodajemo HEP-u i oni ju distribuiraju dalje. Također, ono što je za nas vrlo važno bilo je pretvoriti našu tvrtku u ekološki što prihvatljiviju u smislu da pokušavamo koristiti što više obnovljive izvore energije. Jako smo zadovoljni realizacijom projekta i mogu reći kako razmišljamo o instalaciji novih dodatnih solarnih elektrana”, istaknuo je Mario Šimić, direktor Grad Exporta.
Kako se danas moglo čuti, izravni učinci završenoga projekta su: instalirani kapaciteti za korištenje energije iz obnovljivih izvora na krovovima Grad Exporta, ojačani kapaciteti za upravljanje projektima vezanim za obnovljive izvore energije, povećana suradnja između hrvatskih i norveških poduzeća te povećana vidljivost Grad Exporta vezano za promicanje energije iz obnovljivih izvora. Neizravni učinci su: veća konkurentnost poduzeća zbog poboljšanja energetske učinkovitosti i naprednijeg gospodarenja energijom u općenitom smislu, povećano lokalno zapošljavanje te dohotci na lokalnoj razini – pozitivan utjecaj na ravnomjeran regionalni razvoj i kvalitetu života građana, porast interesa lokalne zajednice za korištenjem obnovljivih izvora energije te podignuta razina svijesti o zaštiti okoliša.