U organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova i Policijske uprave vukovarsko-srijemske u Borovu je održana središnja komemorativna svečanost povodom 33. obljetnice masakra 12 policajaca, jednog od najvećih zločina u Domovinskom ratu, počinjenoga 2. svibnja 1992. godine u tadašnjem Borovu Selu.
Obilježavanje je započelo svečanim programom na ulazu u Borovo kod „Dvanaest čempresa” odakle je krenuo mimohod prema Spomen obilježju poginulim hrvatskim redarstvenicima gdje su članovi obitelji, predstavnici braniteljskih i stradalničkih udruga, visoka izaslanstva te predstavnici županijske i gradske vlasti, položili vijence i upalili svijeće, a održan je i svečani komemorativni program te molitva.
„Dvanaest hrvatskih redarstvenika je na današnji dan prije 33 godine ubijeno u jednom od najokrutnijih, najpodmuklijih i najsvirepijih zločina tijekom cijelog Domovinskog rata”, istaknuo je Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova.
„Prošle su 33 godine od stravičnog zločina u Borovu selu, kada su srpski pobunjenici iz zasjede mučki ubili i masakrirali 12 hrvatskih policajaca. Zločin je to koji nas je 1991. zavio u crno ali ii još snažnije povezao hrvatski narod u želji za slobodnom Hrvatskom. Danas smo tim mladićima odali počast i zahvalnost na žrtvi i doprinosu u obrani Domovine, a njihova će imena zauvijek biti upisana u povijest stvaranja samostalne i suverene Republike Hrvatske“, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić. Anušić.
„Situacija u Slavoniji je bila napeta, mogla se osjećati u zraku. Dobili smo zapovijed da idemo po naše pripadnike koji su bili zarobljeni. Ušli smo sa dobrom namjerom, mislili smo da će to biti jednostavna policijska operacija, ali ušli smo u zasjedu koja nam je postavljena u Borovu selu, gdje nije bilo izlaska. Spletom okolnosti uspjeli smo se osloboditi, nažalost naših 12 pripadnika u prvom valu je već popadalo, bilo je ranjenih, ranjeni su nam umirali, nekima nismo mogli pomoći. U toj akciji 21 naš pripadnik je ranjen. Dan je završio tužno i taj dan je počeo rat u Hrvatskoj, taj dan je počeo rat u Istočnoj Slavoniji. Od toga dana se mijenja povijest Hrvatske, znači postoji Hrvatska do Borova sela i Hrvatska poslije Borova sela”, istaknuo je Zdravko Mamić, predsjednik Udruge 12 redarstvenika.
Sveta misa zadušnica za poginule redarstvenike: Stipana Bošnjaka, Luku Crnkovića, Josipa Culeja, Mladena Čatića, Janka Čovića, Zorana Grašića, Antuna Grbavca, Željka Hralu, Zdenka Pericu, Marinka Petrušića, Mladena Šarića i Ivicu Vučića, služena je u crkvi Sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima.