Danom otvorenih vrata rodilišta primalje su u Općoj županijskoj bolnici obilježile nadolazeći Međunarodni dan primalja, 5. svibnja, uz predavanje za trudnice i obilazak rodilišta. Ovogodišnja tema skreće pažnju na vitalnu važnost primalja u doba klimatskih promjena koje su najveći zdravstveni izazov našeg vremena, sa značajnim utjecajem na zdravlje majki, novorođenčadi i dojenčadi.
Primalja Višnja Ivanšić u bolnici radi punih 17 godina, a kako kaže, u radu ima puno stresa, ali i radosti, što je sve sastavni dio života. ”Sa svakim novim porodom mi to sve proživljavamo kao da je netko naš, a kroz godine nije nimalo lakše. Onoga trenutka kad se prestaneš bojati, onda više nisi za taj posao. Strah je, u ovome slučaju pozitivan, jer si oprezan”, istaknula je dodavši kako se za taj posao jednostavno rodiš te je to zapravo poziv. „Zbilja mislim da je to nešto što ne biraš tako lako, već je to poziv koji bira tebe”, kazala je.
Njezina kolegica, primalja Gordana Kucljak radi ovaj posao već 38 godina. „Najljepše je kad krene fiziološki porod, a fiziološki i završi. Znamo da su komplikacije moguće, a tu ustvari mi izgaramo. Kroz godine iskustva naučena sam nositi se s velikim stresom, a svaka primalja to proživljava drukčije, ali kad znate da morate raditi i ostati pribrani, jednostavno to učinite i nastavite dalje”, kazala je.
„Najljepše što ovaj posao nosi jest onaj trenutak kad se dijete rodi i prvi dječji plač, kad znamo da smo uspjeli. S obzirom na to da kolegica i ja radimo u udruzi Agape, susrećemo se s trudnicama gdje zaista postavljaju pitanja i prolaze jedan određeni tečaj gdje imaju mogućnost pitati što god ih zanima, što očekuju od poroda, kada krenuti u rađaonicu. Zaista, pitanja su brojna, a na koja nastojimo dati sve odgovore”, rekla je Kucljak. No, ukazala je i na problem primaljstva gdje mlade kolegice ne mogu ulaziti u rađaonicu i obavljati porod, već se školuju za primaljske asistentice, što je zapravo problem sustava školovanja. „Tu bi se zaista trebalo odraditi da se mlade kolegice mog odškolovati do kraja i ući u rađaonicu jer kad najstarija generacija primalja ode u mirovinu, zaista ne znamo tko će raditi”, istaknula je.
O važnosti primalja rekla nam je i Ksenija Drageljević, specijalist ginekologije i porodništva Opće županijske bolnice Vinkovci. „Otkako je čovjeka i djece, postojale su osobe koje su to dijete morale primiti, a to su naše primalje. Kako je medicina napredovala, tako je ovo zanimanje postalo sve bitnije, u smislu edukacije. Kod nas većinu posla odrađuju primalje, a liječnici vode porod. One su uvjet bez kojega se ne može. Bez njih ne može niti roditelj, niti liječnici. To je timski rad koji završi s osmijesima njih, majki i nas jer je svaki život blagoslov”, kazala je doktorica.
“Bitno je trudnici maknuti nedoumice, strahove i nesigurnosti. Ako nešto i je, za sve postoji rješenje. Dodatna pretraga, hospitaliacija, što god. Tu su uključene emocije na sve strane, kako radost, tako i strahovi. Trudnoća je jedini i najtočniji test organizma majke, sve ćete podnijeti ako podnesete trudnoću. Biti majka je punoća koja ni sa čim nije usporediva”, poručila je.