(1920.-1938.)
Zbog teških uvjeta rada u poslijeratnim vremenima, 1920. dolazi do ujedinjenja Cibalije i njenog rivala ŽŠK-a u ŽGŠK Cibalia. Pet godina kasnije klubovi će se ponovno razdvojiti kako bi svatko krenuo svojim putem.
Na iznenađenje ostalih, Cibalia tada pokraj jačih klubova već 1920. godine osvaja svoj prvi naslov prvaka Župe, a isto ponavlja i sljedeće godine.
O prvom trofeju kapetan momčadi Slavko Janković u svojim zapisima, sačuvanim u Arhivskom sabirnom centru u Vinkovcima, navodi kako ih je vukovarski Sremac podcjenjivao pa je u Vukovaru protiv Cibalije igrao s 10 igrača i golovima Krajcera i Borbelyja izgubio 2:1.
U drugoj utakmici vinkovački ŽŠK poražen je od Đakovačkog športskog kluba koji se smatrao najjačom momčadi pa su željezničari podrugljivo Cibaliji prognozirali potop.
Nakon prvog poluvremena u Đakovu, uz neiskorišteni jedanaesterac Cibalije rezultat je bio 0:0.
U drugom djelu igre, Cibalia je bila puno bolja i na kraju pobjedom 3:1 zasluženo osvojila naslov prvaka Župe. Nakon uspjeha koji se pročuo po Slavoniji, Cibaliju se počelo uvažavati, ističe Janković.
Utakmicama u Vukovaru i Đakovu prvi trofej u Vinkovce donijeli su Tomašević, Plemić, Bartoš, Landruk, Janković, Lončarević, braća Sartori, Krajcer, Laufer, Sremac, Borbely, Štok.
Zanimljivo kako Đakovčani nisu mogli prežaliti poraz na svom terenu pa su ih pozvali da odigraju još jednu utakmicu. Prije same utakmice domaćin je odveo goste u biskupski vinski podrum gdje su ih, kako navodi kapetan Janković, opili, no i takvi, igrači Cibalije bili su bolji i pobijedili s uvjerljivih 4:0. Cibalijina pobjeda još je znakovitija uzme li se u obzir da je momčad igrala s desetoricom igrača jer nisu svi stigli na vlak.
U tim teškim klupskim počecima, utakmice su nerijetko bile prave sportske pustolovine na koje danas svi navijači mogu biti ponosni.
Slavko Janković zabilježio je kako na utakmicu protiv Jedinstva iz Brčkog zbog štrajka željezničara Vinkovčani nisu mogli vlakom pa su cijelu noć putovali zaprežnim kolima. Takvi umorni od puta ostvarili su pobjedu 8:0, da bi se ponovno cijelu noć konjskim zapregama vraćali kući.
Jednom su na utakmicu u Đakovo išli vlakom do Strizivojne-Vrpolje, a dalje prema Đakovu dobrim djelom pješice. Od umora, a ponešto i od pijanstva i napose od Hajduka iz Đakova, Cibalia je poražena 3:0, no zbog te nesvakidašnje želje i entuzijazma oproštene su im sve nepodopštine.
U tiskovini Cibalis po prvi puta se 1923. godine spominju navijači Cibalije pod imenom Lajaroši. Oni su bodrili svoj klub, ali i aktivno sudjelovali u njegovom radu i priređivali društvena događanja.
Nadalje, utakmice s jakim i nadaleko poznatim HAŠK-om i Građanskim iz Zagreba popularizirale su Cibaliju usprkos visokim porazima. Momčad su trenirali uglavnom njeni ponajbolji igrači ili kapetan, a po prvi puta tijekom ljeta čini to jedan od najboljih nogometaša jakog Građanskog Emil Perška od koga su domaći nogometaši puno toga naučili.
S Vašarišta u Lenije
U početku se igralo na Vašarištu, a poslije i u Lenijama gdje su se igrači presvlačili po okolnim privatnim kućama. Svoju prvu međunarodnu utakmicu Cibalia odigrava s mađarskim Pečuhom 1930. godine (1:1).
Iste godine, klub od Brodske imovne općine iznajmljuje i uređuje svoje igralište u Lenijama. Postavlja drvenu ogradu oko terena, gradi spremište, svlačionice i drvenu tribinu. Igralište je svečano otvoreno 14. ožujka 1933. godine. Ono se iznajmljuje i drugim klubovima čime se pokrivaju troškovi obilježavanja terena krečom, postavljanje mreža na golove, pranje opreme…
Svoje mjesto na utakmicama uz određenu naknadu dobivaju prodavači sjemenki, slastičari…
Nažalost nepažnjom gledatelja, tribina je nakon nekoliko godina u potpunosti izgorjela.
Uz već spomenute, igrači koji su svojim igrama u Cibalijinom dresu obilježili period od osnivanja do predvečerja Drugog svjetskog rata neizostavno su Andrejev, Laufer, Adžić, Kadić M., Kadić K., Đebrić, Dugonjevac, Čvorkov, Birmili, Lacko, braća Horvat…
Nastavlja se…
*Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti objavljeni tekst i fotografije isključivo uz dozvolu autora i navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta.