U Etnografskom muzeju u Zagrebu sutra s početkom u 12 sati bit će održan Okrugli stol na temu „Šokci i baština”, a kao dio programa 58. Međunarodne smotre folklora Zagreb.
O kulturnom identitetu Šokaca, porijeklu i rasprostranjenosti šokačkoga imena, (samo)predstavljanju zajednice na razini kolektivnog imena, zajedničkih mitova i kulture, zajedničkog teritorija (Šokadija) i osjećaja pripadnosti te osnovnim značajkama govora govorit će etnolozi, povjesničari i dijalektolozi Marinko Vuković i Katarina Bušić iz Zagreba, Ljubica Gligorević iz Vinkovaca i Tena Babić Sesar iz Osijeka.
Nadalje, u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića za 18 sati najavljeno je predstavljanje monografije „Kulturno-umjetničko društvo Seljačka sloga Gradište 1923.-2023.”, autora Željka Batarila, Ivana Kolika, Ljubice Gligorević i Katice Mataković-Krmpotić. Monografija „Naših stotinu godina – KUD „Hrvatska seljačka sloga”, Opatovac, autora Nikole Kramara, Marka Bradašića i Vesne Kolić-Klikić te knjige „Kako su stari pripovidali – govor mjesta Gradište” i rječnik govora Gradišta, autorice Katice Mataković-Krmpotić.
S oba događaja, ističe etnologinja i muzejska savjetnica Ljubica Gligorević, posebno se promiče naše područje.
Također, u KC Travno u Zagrebu izvedena je urnebesna komedija Vila Lala prema tekstu Velimira Subotića, u režiji i adaptaciji Marka Sabljakovića nastala u zajedničkoj koprodukciji Slavonskog putujućeg teATR-a i Kazališta Mika Živković Retkovci.
Svemu je prethodila izložba fotografija Dražena Bote koja prati ulogu ČAJE u slavonskim svatovima.
Inače, Međunarodna smotra folklora Zagreb najuglednija je manifestacija folklornog amaterizma u Hrvatskoj posvećenog njegovanju i prikazivanju zavičajne baštine. Održava se u Zagrebu od 1966. godine, sljednica je Smotri hrvatske seljačke kulture organiziranih 1930.-ih godina, predstavlja i promiče baštinjene vrijednosti svih naroda i kultura i pridonosi nastojanjima da se u globaliziranom svijetu sačuvaju kulturne različitosti.