Na zdravlje je potrebno paziti uvijek, ali ljetno doba godine i toplinski val koji je dio naše svakodnevnice zahtijevaju dodatnu posvećenost. Visoke temperature i vrućina potaknule su nas da potražimo odgovore na pitanja koja nas ovih danas itekako zanimaju, a njih nam je dala dipl.ing. Ana Horvatović, voditeljica Odsjeka za dijetetiku i prehranu Opće županijske bolnice Vinkovci.
S obzirom na to da visoke temperature zraka uzrokuju pojačano znojenje, paralelno s time dolazi i do povećanog gubitka tjelesne tekućine. Horvatović napominje kako je stoga potrebno paziti na unos tekućine te upućuje na konzumaciju minimalno 1.5 do 2 litre tekućine dnevno. Kod veće izloženosti visokim temperaturama preporuča i dvostruko veći unos.
„Vodu je potrebno piti tijekom cijelog dana pomalo, bez obzira na žeđ, jer kada osjetimo žeđ – tada nam je organizam već dehidriran. Čak i mali nedostatci tekućine mogu izazvati tjelesne nelagode, poput smanjene koncentracije, mučnine, vrtoglavice ili glavobolje”, objasnila je.
Važno je, nastavlja, u danu imati tri glavna obroka i dva međuobroka te veći unos hrane bogate vlaknima i mineralima, a sezonsko voće i povrće izdvaja kao idealan izbor. Znojenjem se iz organizma gube minerali pa je za vrijeme ljetnih temperatura bolji izbor hrana laganija za probavu i bogata sadržajem vode.
„Kombinirajte povrće s mesom (piletina ili puretina), ribom, rižom, tjesteninom, začinite s malo maslinovog ili bučinog ulja i limunovog soka i uživajte u laganom obroku”, predlaže primjer obroka.
Kofein i alkohol poželjno je izbjegavati. Dijetetičarka upozorava na činjenicu da alkohol dodatno pojačava dehidraciju organizma, iako nam je to često izbor za ljetno osvježenje. U zamjenu, Ana predlaže vodu s limunom i sokove od cijeđenog voća. Hrana koja se teško probavlja poput prženih, pohanih, masnih i začinjenih jela opterećenje je za organizam i treba pripaziti na učestalost konzumacije. Isto tako, vrlo slana i začinjena jela dodatno povećavaju potrebu organizma za vodom.
Problem današnjice su i reklame za razne suplemente i dodatke prehrani što može ozbiljno ugroziti zdravlje, a rado ih na svoju ruku kupujemo u ljekarni.
„Prije nego što se odlučite za unos suplemenata potrebno je obratiti se liječniku opće prakse koji će napraviti obradu i na temelju toga savjetovati koji su vam suplementi potrebni“, upozorava naša sugovornica.
Raznovrsna i uravnotežena prehrana najčešće je dostatna sa svim potrebnim vitaminima i mineralima. Priroda nam to osigurava kroz svježe i ukusne plodove bogate također vlaknima i antioksidansima koje svakako treba ukomponirati u ljetni plan prehrane.
Na kraju, Ana Horvatović podsjeća kako se ljeti ljudi javljaju u većoj mjeri s probavnim tegobama, povraćanjem te dehidracijom.
„Osim na pravilnu prehranu i unos tekućine bitno je paziti i na čuvanje namirnica. Visoke temperature predstavljaju idealne uvjete za razmnožavanje bakterija stoga je svježu hranu potrebno staviti u hladnjak u što kraćem roku kako bi bila sigurna za konzumiranje. Izbjeći ćemo trovanje koje može biti opasno po život, a prepoznati ga možete po povraćanju, slabosti, temperaturi, boli u mišićima, proljevu. Posebnu pozornost treba obratiti na namirnice kao što su jaja, kolači, mliječni proizvodi, svježe meso i ribu”, upozorila je.