Od početka iduće godine u sklopu četvrtog kruga porezne reforme stopa PDV-a od 25 posto se snižava na 13 posto za obračunavanje pripremanja i usluživanje jela i slastica u i izvan ugostiteljskih objekata. Za ugostiteljske usluge koje se odnose na sva pića, alkoholna i bezalkoholna i dalje će se primjenjivati stopa PDV-a od 25 posto.
“Pozdravljamo smanjenje stope PDV-a, ali naša inicijativa još nije završila, jer postoji još prostora za poboljšanje. Naglašavam još jednom da je oko 70 posto ugostitelja isključeno iz predloženih izmjena, a većinom su to kafići, koji će čak osjetiti veće troškove u poslovanju zbog većih trošarina. Još 2002. godine Europska unija definirala je pivo vino, prirodne sokove i vodu kao prehrambene proizvode te će ugostitelji ustrajati da ti proizvodi budu uključeni u poreznu reformu. Plaćamo najveći porez u Europi i nedopustivo je da se čak 90 posto vina i piva koje serviramo u Hrvatskoj i koje je iz domaće proizvodnje, oporezuje po tako visokoj stopi. Uračunamo li u to još i tri posto poreza na potrošnju, znači da je ukupna stopa 28 posto te bi stoga i te proizvode trebalo oporezivati po sniženoj stopi od 13 posto. Ako ovo porezno rasterećenje ne obuhvati i kafiće, nismo riješili taj problem jer će njima konkurentnost i dalje padati”, objašnjava za Jutarnji list predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak.
Stopa od 13 posto na hranu i slastice prema procjenama utjecat će na smanjenje prihoda državnog proračuna za oko 900 milijuna kuna godišnje, a hoće li ta snižena stopa utjecati i na cijene ili pak na plaće i investicije odlučit će sami ugostitelji.
Iz udruge ugostitelja procjenjuju da bi ugostiteljstvo uz porezno rasterećenje, smanjenu administraciju te brisanje niza nelogičnih propisa tijekom idućih deset godina s 15 milijardi kuna prometa godišnje moglo skočiti na oko 30 milijardu kuna prometa.