Nedjeljno poslijepodne na Banji za Vinkovčane Antonija i Petru bilo je sve samo ne dosadno. Oko 18 sati, dok su balansirali na dasci za surfanje, ugledali su nešto što im je okupiralo pažnju ne samo taj dan, nego i cijeli sljedeći.
Najprije su, priča nam Antonio Matikov, pomislili da je riječ o komadu plastike, no ubrzo im je „nešto bjelkasto” prošlo pored noge. „Je li ovo meduza??”, uplašeno je pitala Petra, ni sama ne vjerujući da ih ima u Banji. I stvarno, tik do njih lagano je plutala malena meduza.
„Uplašili smo se jer nismo znali koja je to vrsta i hoćemo li imati kakve posljedice ako nas dotakne. Podignuli smo noge na dasku i ostali nekoliko minuta u šoku jer smo se baš iznenadili što smo vidjeli meduzu u Banji”, prepričava nam Antonio.
Kad su se smirili, nastavlja, nastavili su plutati na dasci i ubrzo primijetili da su meduze svuda oko njih. Uhvatila ih je panika, nisu uspjeli održati ravnotežu, prevrnuli su se i upali među sigurno dvadesetak meduza. Na sreću, nijedna ih nije dodirnula.
Vratili su se na obalu gdje im je prijatelj savjetovao da pokušaju jednu uhvatiti, budući da je malo tko vjerovao u njihovu priču. „Uzeli smo plastičnu čašu i odlučili se vratiti. Petra je sjedila na dasci i pokazivala prstom gdje su meduze, a ja sam ih pokušavao uhvatiti. Nije bilo baš jednostavno jer su bježale u dubinu, ali nakon nekoliko pokušaja jedna malena je došla do površine vode i upala mi u čašu”, tvrdi naš sugovornik.
Na internetu nisu pronašli nikakve informacije o meduzama u Banji tako da baš ništa ne znaju o njima niti kako su uspjele doći do ovog vinkovačkog kupališta.
Stoga smo kontaktirali Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije iz koje su nam rekli kako razloga za strah i paniku – nema.
„Riječ je o slatkovodnoj hidromeduzi koja ne registrira čovjeka ako je u blizini. Nema nikakve opasnosti prilikom dodira čovjeka ili drugog bića, može ju se dotaknuti bez posljedica”, pojašnjava Pavao Dragičevič, stručni voditelj Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije.
Vjerojatno su, napominje, ovih dana aktivnije zbog konstantnih vrućina, a savjetuje kupačima da slobodno nastave sa svojim vodenim aktivnostima bez obzira na blizinu hidromeduza.
Slatkovodna hidromeduza nastaje pupanjem na polipu visokom do 2 mm. Otkrivena je 1880. godine u Botaničkom vrtu u Londonu, a donesena je na vodenim biljkama iz Brazila. Danas se može naći u mnogim stajaćicama širom Europe.
Meduza je već sljedeći dan vraćena u Banju!