Folkloraši diljem svijeta danas obilježavaju Svjetski dan folklora. UNESCO ga je proglasio u znak sjećanja na dan kada je William John Thoms prvi put upotrijebio riječ ”folklor”, 23. kolovoza 1846. godine.
Pjesma, ples, raskošne nošnje, kulturna baština, običaji, probe, seminari, nastupi, gostovanja, smotre, putovanja i brojna prijateljstva, dio su folklora i način kojim se izražava lokalni, regionalni i nacionalni identitet jednog naroda i mjesta. Upravo danas, tim povodom gosti Radio Vinkovaca su Tamburaški orkestar KUD-a Šumari koji će na svojim tamburama pokazati umijeće uz pratnju njihovog umjetničkog voditelja Darija Grčića, čovjeka koji živi folklor i njeguje tradicijsku baštinu cijeli svoj život, uz njih su tu KUD Izvor, kao i redatelj svečanog otvorenja 59. Vinkovačkih jeseni Marko Sabljaković.
Zgusnut raspored ima KUD Šumari jer ih već sutra očekuje nastup na 23. manifestaciji “Tamburica i mandolina” u organizaciji KUD-a “7 Kaštela” u Kaštel Starom. „Tradicionalno donosi spoj Slavonije i Dalmacije u srcu Kaštela, a mi smo oduševljeni što ćemo ponovno biti dio ove prekrasne manifestacije”, pojašnjavaju „Šumari” najavivši široku paletu boja, nošnji, pjesme, nota i plesnih koraka koje u fenomenalnom ambijentu starosejskog Brca čine izvrsnu kombinaciju za ljetnu večer.
Ni dječja skupina ovaj vikend ne miruje pa će tako nastupiti na manifestaciji „Kaj su jeli naši stari” u Vrbovcu. Naravno, nakon toga slijede pripreme i nastup na folklornim večerima Vinkovačkih jeseni, najavljuje Grčić koji sudjeluje i u organizaciji naše manifestacije. Otkrio je i što KUD sprema na Folklornim večerima. „Za sad je planirano, ako uspijemo, izvesti koreografiju doline Neretve”, kazao je. Treba spomenuti kao su gostovali na 27. Međunarodnom folklornom festivalu u Mohaču gdje su se predstavili sa slavonskim plesom “Žetva”.
Nakon nastupa uslijedio je poseban trenutak na bini – predstavnici KUD-a izmijenili su poklone s domaćinima, čime su zaključili njihovo gostovanje. Trenutno A sastav KUD-a Šumari broji oko 40 članova, a tu su i dvije dječje skupine. Mlađa dječja, navodi, ima oko 30, a starija dječja oko 25 članova. Tu je, još, već spomenuti tamburaški orkestar, a voditelj kaže kako je zadovoljan zainteresiranošću mladih na bavljenje folklorom „Uvijek se trudimo privući ih, iako je to u današnje vrijeme tehnologije sve teže i teže. No, vidimo na primjeru naše županije kako se povećava broj dječjih folklornih skupina koje redovito rade i nastupaju na županijskoj smotre. Malo je ovo razdoblje korone napravilo rez i presjek, ali polako se to ponovno oporavlja”, kazao je Grčić.
Sigurno je kako je folklor neizostavan dio kulturnog nasljeđa i svjedoči o povijesti i tradiciji nekog naroda. U njemu su sačuvane priče o životu predaka, njihove radosti, tuge, nade i snovi. Kroz pjesmu, ples, priče i rituale, folklor gradi most između prošlosti i sadašnjosti, povezujući nas s našim korijenima. U suvremenom svijetu, gdje globalizacija često potiskuje lokalne kulturne izraze, očuvanje folklora postaje još važnije.
Svjetski dan folklora nas podsjeća na vrijednost i ljepotu raznolikosti, potičući nas da cijenimo i čuvamo bogatstvo koje baštinimo. Ovo je prilika prisjetiti se važnosti očuvanja kulturne baštine, ne samo kao dijela povijesti, već kao živog i dinamičnog elementa koji oblikuje naš identitet i budućnost. Potičući očuvanje i razmjenu folklornih tradicija, ovaj dan doprinosi izgradnji globalnog zajedništva temeljenog na poštovanju kulturne raznolikosti.
Svaka pjesma, svaki ples i svaki običaj koji se prenosi dalje, doprinosi očuvanju jedinstvenog identiteta naroda i bogatstvu svjetske kulturne baštine.