Na današnji dan 1991. godine započelo su zračni napadi i granatiranje na Vukovar. U sljedećih 87 dana nastavljena je bitka koja je završila razaranjima, ubojstvima branitelja i civila, masakrom na Ovčari te progonom nesrpskog stanovništva iz grada.
Prema dokumentima JNA, a kako prenosi Hrvatski radio Vukovar, tijekom tromjesečne opsade na Vukovar je ispaljeno 1,5 milijuna granata iznad 100 mm te više od pet milijuna granata ispod 100 mm. Bačeno je 2500 bombi od 250 kilograma, a u prosjeku se dnevno ispaljivalo 8000 projektila krupnog kalibra. JNA i paravojne postrojbe u Vukovaru su zabilježile između pet i osam tisuća poginulih, 250 do 300 onesposobljenih i uništenih tenkova i oklopnih vozila, kao i 20 do 25 zrakoplova i helikoptera. Do 18. studenoga u Vukovaru su poginula 173 branitelja, a više od 700 ih je ubijeno nakon pada grada. U logorima je završilo 1557 branitelja i oko 2000 civila.
Preko tri tisuće civila poginulo je u samom gradu i više od 1300 u bivšoj općini. Ukupno je poginulo ili pobijeno oko pet tisuća branitelja i civila, a deset tisuća ih je prognano iz grada.
Ivan Lukić Zolja, hrvatski je branitelj Trpinjske ceste, tri puta bio je ranjen te je bio zatočenik u logoru. Invalid je Domovinskog rata i visoki časnik Hrvatske vojske umirovljen iz 5. gardijske brigade, a dobro se sjeća ovih dana.
„Toga sam dana bio na položaju, a on je od mirnoga postao kaotičan i sve nas je iznenadilo kojom se žestinom i na koji način u agresiju na Hrvatsku otvoreno uključila jugoslavenska vojska. Podigli su avione i krenuli na Vukovar tenkovima tobože da se postave kao tampon zona između dviju zaraćenih strana, no svima nam je bilo jasno na čiju su se stranu okrenuli. Toga smo dana mi hrvatski branitelji postali svjesni da nas čeka iznimno zahtjevna zadaća jer nas je napala treća vojna snaga u Europi tada po snazi, ljudstvu i tehnici i znali smo da će nam od tog trenutka pa na dalje svaki novi dan biti zahtjevniji u obrani grada i postizanju cilja odnosno stvaranju hrvatske države“, rekao je Lukić.