Mediji često izvještavaju o nestalim osobama kako bi privukli pažnju javnosti i pomogli u potrazi za nestalima. Oni uključuju osnovne informacije o nestaloj osobi i mogu imati značajan utjecaj jer povećavaju vidljivost slučaja i šanse za pronalazak nestale osobe te su stoga često vrlo važni u ranim fazama potrage.
No, često niti ne znamo tko je nestala osoba i tko ju može prijaviti. Kako je pojasnio voditelj poslova izvještajne analitike i odnosa s javnošću PU vukovarsko-srijemske Dragoslav Živković, nestalom osobom smatra se ona udaljena iz svog uobičajenog okruženja (mjesta prebivališta ili boravišta), protivno svojoj volji ili u skladu sa svojom voljom, kada s obzirom na njene uobičajene životne navike, ponašanje, socijalne kontakte, profesionalne aktivnosti to nije uobičajeno. Prijaviti nestanak, navodi, može učiniti svaka osoba, ukoliko postoji opravdana opasnost da se toj osobi nešto dogodilo ili zabrinutost za njezino život i zdravlje.
Nestanak treba odmah prijaviti
Naglašava kako nestanak djeteta i maloljetnika treba prijaviti odmah, bez odgađanja, bez obzira koji su razlozi nestanka jer upravo to vrijeme odlaganja može biti presudno za uspješnost traganja. Kod prijave nestanka, nastavlja Živković, policijski će službenici pitati za identifikacijske podatke, podatke o osobnom opisu i odjeći u koju je osoba bila odjevena u trenutku nestanka, fotografiju, tražit će dnevnike, bilješke ili oproštajno pismo, podatke o mjestu i vremenu nestanka, podatke o osobama koje su zadnje bile u kontaktu s nestalom osobom, podatke o mogućim motivima nestanka, korisna saznanja o uobičajenim svakodnevnim kretanjima i navikama, podatke o mjestima koja posjećuje, osobama s kojima se druži, adresama prijatelja i poznanika i broj mobitela kojim se koristi.
Prema statističkim podacima Policijske uprave vukovarsko-srijemske prošle godine evidentirali su nestanak 44 osobe, a među njima je bilo 27 maloljetnih osoba. „Sve objave za nestalim osobama prošle godine su realizirane, odnosno tražene osobe su pronađene”, istaknuo je.
Također, ove godine, računajući s 23. kolovozem zaprimili su prijavu o nestanku 28 osoba te je među njima bilo 12 maloljetnih osoba. „Policijski službenici su svojim radom do sada pronašli 27 osoba, dok i dalje intenzivno tragamo za jednim maloljetnikom”, izvijestio je Živković i dodao kako pronalaskom osobe prestaju opravdani razlozi za javnom objavom njenih osobnih podataka, stoga je potrebno voditi računa o navedenom te po pronalasku osobe izbrisati njene osobne podatke kako ne bi bili dostupni javnosti.
U svom radu policija se najučestalije susreće s bijegom ili udaljenjem iz ili zdravstvene odgojne ustanove, odlaskom od doma s ciljem počinjenja samoubojstva ili psihičkih oboljenja, nesrećama kod planinarenja, ronjenja, ribarenja, speleoloških pothvata, bijegom ili udaljenjem iz obiteljskog okruženja i nestanak osobe kao posljedica kaznenog djela. „Kad su u pitanju djeca i maloljetne osobe, razlozi nestanka su različiti. Ukoliko se maloljetna osoba udalji iz obiteljskog doma najčešći razlozi su avanturizam, problemi u obitelji – neposlušnost roditeljima, mladenački bunt, neuspjeh u školi, problemi u ljubavnim odnosima, utjecaj partnera”, kazao je.
Naposljetku, češće se traga za muškim osobama, a značajan udio u traganju za osobama zauzima upravo traganje za djecom mlađom od 18 godina koja se udaljuju iz roditeljskog doma ili bježe iz ustanove, a najčešće se brzo pronalaze ili sama u kratkom roku vrate kući ili u ustanovu. Djevojčice se češće udaljavaju iz roditeljskog doma (bježe od kuće), a dječaci češće bježe iz ustanova.