Radioamaterski klub Vinkovci, najstariji ovakav klub u Hrvatskoj uz Radioamaterski klub Zagreb, slavi značajnu obljetnicu – sto godina neprekidnog rada. Ove godine, klub se ponosno prisjeća svog dugog puta, koji je započeo 1924. godine, kad je radioamaterizam tek počeo širiti svoje korijene diljem svijeta.
“Naš klub ponosni je nasljednik svih prethodnih klubova na području grada Vinkovaca. Iako se radioamaterizam počeo širiti globalno nekoliko godina prije osnutka našeg kluba, tadašnja vlast je zabranjivala ovu aktivnost, pa su prvi radioamateri bili nelicnecirani. Kroz godine, iako je klub nekoliko puta mijenjao nazive i pravne okvire, okvir je ostao netaknut. Unatoč svim izazovima, naš klub je uvijek bio mjesto gdje se ljubav prenosila s generacije na generaciju. Unatoč promjenama država i političkih sustava, duh radioamaterizma preživio je do danas”, rekao je predsjednik Radioamaterskog kluba Vinkovci Dražen Radivojević.
Ove godine, povodom stote obljetnice, pokreće nekoliko uzbudljivih inicijativa. U suradnji s Tehničkom školom Ruđera Boškovića i Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija iz Osijeka, te uz podršku Tehnološkog parka, klub pokreće svemirski program u Vinkovcima. “Planiramo uspostaviti komunikaciju sa satelitom CroCube, koji uskoro kreće u orbitu. U sklopu Tehničke škole, bit će izgrađen kompletan sustav za komunikaciju, a učenici će imati priliku učiti izrađivati antene i raditi s radiostanicama. Očekujemo da će broj naših članova značajno rasti s početkom suradnje”, dodaje Radivojević.
Osim što je to fascinantan hobi koji povezuje ljude širom svijeta, on igra ključnu ulogu u kriznim situacijama. “Ne samo da širi prijateljstvo, već je izuzetno koristan u slučaju prirodnih nepogoda ili katastrofa. Kada internet i mobilna telefonija prestanu raditi, radiostanice ostaju funkcionalne. Nedavne poplave u Europi pokazale su koliko je važno imati alternativne oblike komunikacije. Radioamateri su u takvim situacijama često prva linija pomoći, koristeći svoju opremu i frekvencije za podršku unesrećenima”, naglašava.
Tijekom Domovinskog rata, članovi kluba igrali su značajnu ulogu unatoč početnom gubitku kluba. “Naši članovi bili su aktivni tijekom Domovinskog rata, a klub je koristio paket radio veze, što je tehnologija nalik današnjem internetu, ali iz početka 80-ih i 90-ih godina. Paket veze su omogućile sigurnu internu komunikaciju između Vinkovaca i Vukovara, bez straha od prisluškivanja”, prisjeća se.
Ambicije kluba za budućnost su velike, planira se povećanje broja aktivnih članova, širenje djelovanja kluba i proslava stote obljetnice u sklopu Vinkovačkih jeseni. Također, klub nastoji jačati interes među mlađom populacijom i učvrstiti svoju poziciju u Nacionalnom svemirskom programu kao ravnopravni sudionici i začetnici. “Naša povijest i uspjesi govore sami za sebe. Nastojimo zadržati duh radioamaterizma i usavršavati se, kako bismo i dalje bili važan dio naše zajednice i globalne radioamaterske zajednice”, zaključuje.
Kroz sve izazove i uspjehe, klub nastavlja biti simbol inovacije i zajedništva, održavajući živu strast prema ovom području. Ostaje predan svojim temeljima, ali istovremeno istražuje nove mogućnosti za napredak.