Koordinacija braniteljskih i stradalničkih udruga VSŽ u vinkovačkoj je knjižnici organizirala panel raspravu Medicinski djelatnici u Domovinskom ratu, a tema je to koja budi sjećanja i izaziva lavinu emocija.
„U sinergiji s gradskim poglavarstvom, Vukovarsko-srijemskom županijom i Ministarstvom branitelja pišemo svoje projekte i programe tako da smo došli na ideju odraditi ovu radionicu. Vinkovačka bolnica bila je prva crta bojišnice i pretrpjela velike udare neprijateljskog topništva, a medicinski djelatnici radili su, djelovali i spašavali ljude”, istaknuo je Damir Dujić, predsjednik Koordinacije braniteljskih i stradalničkih udruga iz Domovinskoga rata VSŽ.
Tajnik Udruge specijalne policije Vinkovci Danijel Šota bio je u specijalnoj policiji 1991. godine, a raditi na Hitnoj pomoći počeo je 1992. Na ovaj način, kazao je, žele odati priznanje svim medicinskim djelatnicima koji su 1991. godinu proveli radeći u Vinkovačkoj bolnici i u bolnici u Starim Mikanovcima koja je tad bila njihova docentrala. „Mi stalno govorimo o prvoj crti bojišnice koja je bila vojska ili policija, ali možemo ovoga puta reći da je to bila naša bolnica. Rat je za nas bio početak nečeg sasvim novoga, ono s čime se nismo susretali do tada, ali morali smo se prilagoditi svim ratnim uvjetima”, istaknuo je dodavši kako se o medicinskim djelatnicima vrlo malo priča pa su, stoga, ovom panel raspravom htjeli potaknuti ljude na razmišljanje što je bolnica radila za vrijeme Domovinskog rata. Sjećanja su, dodaje, uvijek tu.”Ona su, nažalost, ostala i često se s velikim traumama sjetimo onih najtežih situacija. Bili smo na ispomoć našim borcima, onima koji su ginuli za Hrvatsku. Izuzetno su to bili teški dani, ali ponosimo se njima”, zaključuje.
„Sad imamo odmak od preko 30 godina od početka agresije Srbije i Crne Gore na Hrvatsku i našeg slavnog obrambeno-oslobodilačkog rata. Naravno da sjećanja ne tamne i da se uvijek rado sjećamo tih teških vremena. Zašto kažem rado? Zato što nismo napustili svoj grad, nismo napustili svoju bolnicu koja je pomogla mnogim ljudima”, prokomentirao je doktor Dražen Švagelj koji je tada bio član kriznog štaba, zadužen za zdravstvo i socijalnu politiku u sada bivšoj općini Vinkovci. „Koliko sam mogao, predlagao sam, radio, koordinirao i vodio. Sretan sam da smo uspjeli mnogima spasiti živote. Kao patolog sam stvorio solidnu dokumentaciju o svima koji su ubijeni i smatrao sam ako su ti ljudi mogli izložiti svoj život i dati svoj život za Domovinu, najmanje što mogu jest ostaviti dokaze i dokumentaciju da ih je netko ubio, jer oni su ubijeni jednom brutalnom agresijom na Hrvatsku”, prisjeća se Švagelj.
Važnost panela rasprave prepoznala je i Andrea Vinković, pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti. „Kraj listopada i mjesec studeni uistinu je vrijeme kad se prisjećamo našeg Domovinskog rata. Naše medicinske sestre, tehničari i liječnici itekako su dali svoj obol. Često su bili na prvim crtama bojišnice i bodrili naše branitelje te im pomagali u nemogućim uvjetima, u kojima nisu imali niti adekvatnu opremu niti lijekove”, rekla je ovom prigodom.