U okviru programa 30. Dana Josipa i Ivana Kozarca u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci večeras je predstavljena knjiga „Hrvatska u 30 priča” autora Zvonimira Frke Petešića i prof.dr.sc. Bože Skoke. Također večerašnji susret bio je prilika i za predstavljanje biblioteke “Hrvatski velikani” Slavonske naklade “Privlačica” Vinkovci, inicijatora te utemeljitelja Dana s Vukovarsko-srijemskom županijom, Gradom Vinkovcima, Društvom hrvatskih književnika i Hrvatskim šumama.
„Hrvatska u 30 priča” drugo je prošireno i dopunjeno izdanje ove velike uspješnice autorskog dvojca, stručnjaka za brendiranje i sveučilišnog profesora Bože Skoke i dugogodišnjeg hrvatskog diplomata i veleposlanika Zvonimira Frke-Petešića, koji od 2017. obnaša dužnost predstojnika Ureda predsjednika Vlade RH .
Naime, na ljestvici najprodavanijih knjiga u Hrvatskoj koju objavljuje portal Moderna vremena, a prema izvješćima knjižara, u kategoriji publicističkih izdanja “Društvo, politika i povijest”, ova je knjiga na vrhu najtraženijih izdanja još od kraja prošle godine. Pravi je kuriozitet, pak, da su već neko vrijeme na vrhu te ljestvice dva izdanja ove knjige, englesko na 1. mjestu i hrvatsko na 2. mjestu. Inače, kao i hrvatsko, i englesko izdanje već je objavljeno dva puta. Knjiga, koju je objavila Naklada Ljevak u suradnji s Večernjim listom, jedan je od najtraženijih naslova i na aktualnom Interliberu u Zagrebu.
“Moram priznati da nismo očekivali ovakav uspjeh knjige. Naša namjera bila je napraviti jednu knjigu za strance, za turiste, za naše prijatelje u inozemstvu, sa svim elementima hrvatskoga identiteta odnosno ono što bi oni trebali znati o Hrvatskoj i Hrvatima. Međutim, ispostavilo se da puno toga ne znaju ni naši sugrađani pa je onda knjiga postala popularna i doma. Ono što mi se čini da je bilo presudno za uspjeh knjige je to da smo na jedan drugačiji način predstavili Hrvatsku. Ima tu pomalo i humora, ima i neformalnih činjenica, ali isto tako i onih ozbiljnih krutih činjenica zapakiranih na jedna sasvim drugačiji način“, istaknuo je prof.dr.sc. Božo Skoko napominjući kako je uspjehu knjige sigurno pridonio i ilustrator Vedran Klemens svojim vrhunskim ilustracijama za svaku od 30 priča.
Naravno da je moglo biti ispričano i puno više priča, kazao je Skoko, ali u vrijeme kada se sve manje čita, ako se u mjesec dana svaki dan pročita jedna priča, to je sasvim dovoljno.
“S druge strane smo nastojali u tih 30 priča ispričati sve što je relevantno od politike, kulture, identiteta, zabave, kreativnih industrija, poznatih Hrvata, hrvatskog mentaliteta, svega onoga što bi moglo biti interesantno i što bi nas moglo učiniti drugačijima u odnosu na druge europske narode“, istaknuo je prof.dr.sc. Božo Skoko.
“Prilikom ulaska Hrvatske u Europsku uniju shvatili smo da zapravo nemamo neku knjigu kojom bi se Hrvatska na jedan simpatičan način, sveobuhvatan, ali isto tako i dostupan u kratkoj formi, predstavila svijetu, prije svega našim partnerima u Europskoj uniji. Razmišljali smo o tome kako veliki broj zanimljivosti o Hrvatskoj ispričati u kratkim pričama, da to ne bude jedan leksikografski način, da ne bude dosadnjikavo nego da bude atraktivno, prepuno anegdota od sporta, kulture, povijesti, zemljopisa, ljepote zemlje velikana. Nastojali smo da svaka od tih priča bude prepuna malih pričica, koje su vjerujem upečatljive i koje na neki način, posebno stranu publiku, koja ne zna dovoljno o Hrvatskoj i ne očekuje neke činjenice, dočeka na, da tako kažem, “krivu nogu” i izazove onaj “vau” efekt, a tome u prilog govori i zanimanje koje ja ova knjiga izazvala“, istaknuo je Zvonimir Frka Petešić.
Promociji knjige “Hrvatska u 30 priča” nazočio je i zamjenik vinkovačkog gradonačelnika Josip Romić, koji je za autore i imao i jedno posebno pitanje.
“Mi Hrvati uvijek volimo isticati kako smo jedinstveni i posebni, no koliko su posebni to uvijek vole isticati i posjetitelji koju dođu posjetiti našu domovinu. Naše posebnosti donosi upravo ova knjiga koja na jedan zanimljiv i zabavan, ali sigurno poučan način opisuje Hrvatsku i hrvatski narod i siguran sam kako ćemo zahvaljujući našim autorima imati priliku naučiti i nešto novo. Knjigu još nisam uspio pročitati, ali ću to sigurno učiniti, a ono što me zanima to je nalazi li se u njoj za nas najvažniji podatak, činjenica da se u Hrvatskoj nalazi najstarije naselje u Europi“, istaknuo je Josip Romić.