Krajem listopada krenuo je Agro-klaster s isporukom paketa pomoći koje je Vukovarsko-srijemska županija namijenila umirovljenicima s najnižim mirovinama, a koji su to pravo ostvarili temeljem javnog poziva. Iz Agro-klastera smo saznali kako je podjela paketa pri kraju, a kojim je obuhvaćeno 1185 korisnika iz cijele naše županije. Korisnici su dobili domaće proizvode u vrijednosti od 290 eura, a paketi sadrže najosnovnije životne namirnice od kojih je veliki dio proizveden na OPG-ovima diljem naše županije.
„Ovo je vrlo značajna pomoć za najstariju kategoriju stanovništva i mogu reći, poučen iskustvom, da su paketi došli u prave ruke jer smo se stvarno susretali s jako puno slučajeva koji su, možemo slobodno reći, na granici siromaštva. Ljudi koji su dobili pakete imaju potrebe da im se pomogne na bilo kakav način”, poručio je direktor Agro-klastera Zdenko Podolar i rekao da je ovo dobra i značajna inicijativa kako za korisnike tako i za naše OPG-ove i proizvođače domaćih proizvoda koji su bili uključeni u cijeli projekt. Obiteljska poljoprivredna gospodarstva rado su se odazvala pozivu i korist je višestruka.
U paketima za umirovljenika nalaze se proizvodi poput jaja, lješnjaka, sokova, pekmeza, a u podjelu paketa uključeni su i djelatnici EU projekta kratkih lanaca opskrbe. Županijski Agro-klaster ima suradnju s više od 250 OPG-ova, a ako se uzme u obzir i trgovina koju imaju u Zagrebu, onda se ta brojka penje i preko 400. „Fokusirani smo na našu županiju jer sve ono što radimo kao Agro-klaster radimo s ciljem kako bi se pomoglo našim malim proizvođačima hrane da u većem obujmu plasiraju svoje proizvode i na taj se način bolje pozicioniraju na tržištu, a u konačnici kako bi povećali svoju proizvodnju”, dodaje Podolar.
Cilj je ostvaren, proizvodnja je povećana kako kroz ovaj projekt tako i kroz druge, kao što je naprimjer proizvodnja jaja iz slobodnog uzgoja, a samim time povećana je i prodaja domaćih proizvoda. Kad su u pitanju jaja iz slobodno uzgoja u Agro-klasteru je situacija iznimno dobra. Tijekom godine povećala se proizvodnja kod kooperanata i dnevno se proizvodi 10 tisuća jaja.
„Do kraja godine očekujemo da nam se uključe još dva kooperanta i tu ćemo stati jer je to ono što možemo plasirati na tržište. Smatram kako su se cijene domaćih proizvoda, uključujući jaja i suhomesnate proizvode, stabilizirale. No, normalno je da ima odstupanja zbog velike potražnje, a nedostatne proizvodnje”, ističe direktor Agro-klastera i kaže kako se kod njih cijene jaja nisu mijenjale već dvije godine. Skladište im je uglavnom prazno te ističu zadovoljstvo jer to znači kako za svoj proizvod imaju stalne kupce i tržište. Osim institucija, poput domova, vrtića, bolnica i slično, domaće proizvode Agro-klastera počinje konzumirati i šira populacija. Konkretno, za Božić imaju jako puno upita za pakete s domaćim proizvodima. To je ono što veseli sve, a to je i bio glavni cilj kada je pokrenut Agro-klaster.
„Pokušali smo uspostaviti kontakte s tzv. plavom mediteranskom Hrvatskom, no to je jedna preozbiljna priča u koju se mora uključiti i država sa strateškim planom povezivanja Plave i Zelene Hrvatske. Smatrali smo da je pametnije fokusirati se na lokalno tržište i grad Zagreb koje je samo po sebi veliko tržište i uspjeli smo podići prodaju u svim segmentima. Od jaja, suhomesnatih proizvoda pa do voćnih sokova, pekmeza, džemova i ostalo”, zaključno će Podolar koji je mišljenja kako domaće kvalitetne proizvode želi sve veći broj ljudi.