U tijeku je osmi po redu Filmski festival glumca – festival suvremenog hrvatskog igranog filma koji se održava u Gradskom kazalištu „Joza Ivakić“. Ova promocija filmske umjetnosti traje do četvrtka, a organizirala ga je Umjetnička udruga Asser Savus u suradnji s Gradskim kazalištem „Joza Ivakić“ u čijem se novom starom prostoru prikazuju sve projekcije.
Tom prilikom, u moru zanimljivih hrvatskih kinematografskih naslova, sinoć je prikazana projekcija filma „Dražen”, biografske priče o košarkaškom Mozartu, uzoru mnogih košarkaša i kako neki navode, hrvatskom nacionalnom blagu. A razlog zašto je njegova projekcija tempirana baš u ovo vrijeme jeste što je film snimljen u čast 60. obljetnice rođenja Dražena Petrovića. Prvi put je prikazan u Šibeniku, a otad hara svim kinima i festivalima. Njega je u mjesec dana otkako je stigao u kina pogledalo preko 50 tisuća gledatelja. Prema tome, možemo reći da je najiščekivaniji film godine.
Redatelj Danilo Šerbedžija imao je veliki zadatak – opravdati očekivanja cijele nacije. U glavnim ulogama su Domagoj Nižić kao odrasli Dražen i Tonko Stošić, koji dosad nije imao glumačkog iskustva, kao mladi Dražen. Romina Tonković glumi Renatu, Draženovu djevojku, Pavle Matuško odraslog Aleksadra, a Lovre Tanfara mladog Acu. I na kraju, izvanredna Zrinka Cvitešić u ulozi Biserke, Draženove majke pokazuje svoju svjetsku veličinu. Možemo reći da Biserka Petrović u odabiru glumice nije niti malo pogriješila.
Iako je u prvom planu prikazan Draženov ljubavni život s mnogima nepoznatom Renatom, košarka koju je volio i disao i dalje je u filmu zauzima veliki prostor, pogotovo u filmskoj retrospektivi. Ljubav prema tom zanimljivom sportu prikazana je u život mladog Dražena na najbolji mogući način.
Mišljenja su podijeljena je li ovakav pristup filmske ekipe bio dobar i je li ispravno prikazati Dražena kakvog nismo poznavali. Oni koji su očekivali dokumentarac smatraju da je premalo košarke, premalo Šibenke, Cibone i reprezentacije. Izostaju najveće Draženove utakmice poput one sa Šibenkom protiv Bosne na Beldekinu iz 1983. godine za koju svaki košarkaš mora znati. Uzimamo si za pravo reći da čovjek nije samo skup košarkaških zgoditaka, osjećaji su ono što ga pokreću, a ovaj film neupitno donosi toplu emociju. Uostalom, Draženov život prepun je sportskih uspjeha da bi sve stalo u jedan igrani film, možda bi se moglo stisnuti sve u mini seriju. I na kraju, u svrhu umjetničke slobode, nije važno da filmske činjenice budu istovjetne s istinom.
Ipak, smatramo da je naš Šibenčanin, hrvatski ambasador kada je to najviše trebalo u hrvatskoj povijesti, zavrijedio jedno ovakvo igrano filmsko ostvarenje s uspješnim glumačkim izvedbama. Posljednja scena će i one bezosjećajne zakucati u stolac i ostaviti ih sa suzom u oku.
„Dražen” je uspio nostalgično podsjetiti starije na zlatno doba hrvatske košarke, a i vjerojatno potaknuti pripadnike mlađe generacije na haklanje 3 na 3 ili čak pohađanje košarkaških treninga kako bi bili poput mladog Dražena i, možda jednoga dana vinuti u visine poput starijeg Dražena.
Večeras je na redu zombie-komedija „Šalša“ redatelja Dražena Žarkovića, a u 18 sati bit će tradicionalni festivalski program „Animaoptik“ kojeg osmišljavaju Davor Schunk i Matija Pisačić u Gradskoj knjižnici i čitaonici. Podsjećamo da ćemo u četvrtak nakon projekcije filma Rajka Grlića „Svemu dođe kraj” doznati dobitnike nagrada Zlatnog i Srebrnog Oriona te neslužbene nagrade Priznanja mladih grada Vinkovaca i time će se završiti 8. Filmski festival glumca.