U Poljoprivredno šumarskoj školi Vinkovci održava se međužupanijsko natjecanje učenika srednjih poljoprivrednih škola u disciplini “Agro” u sklopu WorldSkills Croatia 2025. Osam najboljih učenika iz istočne Hrvatske odmjerava znanje i vještine, a pet najboljih osigurat će plasman na državno natjecanje koje će se u travnju održati u Zagrebu.
Tema ovogodišnjeg natjecanja je uzgoj egzotičnog voća kao alternativa u poljoprivrednoj proizvodnji, a posebnim naglaskom na prilagodbu klimatskim promjenama. Učenici su se za natjecanje pripremali mjesecima, proučavajući specifične tehnike uzgoja biljaka koje se rijetko sreću na ovim prostorima.
“Tema je dosta zahtjevna, ali smo se dobro pripremili. Ove godine fokus je na egzotičnom voću, što nije uobičajeno za naše krajeve. Ipak, imali smo dovoljno vremena da se pripremimo, a sada nas čeka praktični zadatak, vjerojatno sjetva i sadnja”, rekao je Domagoj Krznarić, učenik četvrtog razreda Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci.
Prema riječima ravnateljice škole domaćina Ružice Zucić, natjecanju su trebali prisustvovati učenici iz deset škola, no zbog bolesti neki su odustali. Tako se u Vinkovcima natječe osam učenika iz isto toliko škola: Vinkovaca, Slavonskog Broda, Požege, Našica, Županje, Đakova, Iloka i Pitomače.
“Ovo je prilika da naši učenici pokažu stečeno znanje i vještine, a pet najboljih ostvarit će plasman na državno natjecanje u Zagrebu. Tema egzotičnog voća odabrana je kako bi se učenike upoznalo s alternativnim mogućnostima uzgoja hrane u kontekstu sve izraženijih klimatskih promjena”, istaknula je Zucić.
Supervizor natjecanja iz Slavonskog Broda Vehid Ibraković, pohvalio je organizaciju te naglasio kako je važno da mladi poljoprivrednici prate promjene u poljoprivredi.
“Sve se mijenja, pa tako i proizvodnja hrane. Nekad je batat bio egzotična biljka, a danas je uobičajen. Tako i egzotično voće i povrće polako dolazi u Hrvatsku, a učenici danas uče kako se prilagoditi tim promjenama. Osim teorijskog dijela, natjecatelji moraju prepoznati biljke, obaviti sjetvu, identificirati bolest i predložiti zaštitu te izraditi proračun proizvodnje”, objasnio je Ibraković.
Natjecanje traje 180 minuta, a nakon završetka slijedi ocjenjivanje i proglašenje najboljih. Učenici koji ostvare plasman na državno natjecanje u Zagreb pridružit će se svojim kolegama iz drugih dijelova Hrvatske u borbi za titulu najboljeg mladog agronoma.