Oduvijek je poznato kako su Vinkovci vrlo bitno povijesno i arheološko mjesto, a to dokazuju novi pronađeni predmeti. Naime, na lokaciji gdje će za svega koji mjesec biti vanjski bazeni, pronađeni su rimski novčići, kalupi za sir i ostali predmeti koji datiraju između 2. i 4. stoljeća.
„Predmeti su pronađeni na dubini od oko 1,30 metara, a vrijednost nalaza trenutno je teško ustvrditi. Prije svega, imaju znanstvenu vrijednost. Dok se nalazi ne očiste, teško je govoriti o nekim ciframa. U utvrđivanju vrijednosti rimskog novca ima više elemenata, kao što su očuvanosti, rijetkost kova ili materijal. Više ćemo znati nakon detaljne obrade, konačna vrijednost može biti od nekoliko tisuća, do nekoliko desetaka tisuće eura”, s nalazišta je izvijestio Hrvoje Vulić, ravnatelj Gradskog muzeja Vinkovci.
Tijekom izgradnje zatvorenih bazena 2008. godine vinkovački muzej također je provodio arheološka istraživanja pa je bilo za očekivati kako će i sada ponešto pronaći. Među zanimljivim predmetima ističe se i pečat amfore koji se koristio najvjerojatnije za proizvodnju ribljeg umaka od riječne ribe iz Bosuta. Kako smo saznali na terenu, radovi bi, ako vrijeme dozvoli, trebali biti gotovi do petka. Također, lokacija se nalazi unutar zaštićene zone B, tako da su u muzeju bili uvjereni kako će ponovno biti nalazišta na što su upozorili izvođača radova i investitora.
„Jedan od zanimljivih nalaza svakako je keramički kalup za sir. Naime, Rimljani su bili ludi za sirom, a imamo veliku količinu pronađenih kalupa za sir. Tamo bi se na cijeđenje stavio svježi bruš, formirao bi se sir koji bi se kasnije sušio. Možemo biti gotovo sigurni i da su se u Cibalama proizvodili i sušili sirevi, a jedan od projekata našeg muzeja je analiza stjenki kalupa kako bi ustvrdili koje su bakterijske kulture bile prisutne kako bi pokušali rekreirati rimski sir”, poručuje Vulić.
Radove su obišli gradonačelnik Ivan Bosančić i zamjenik gradonačelnika Josip Romić poručivši kako je ovo još jedan u nizu dokaza kako je naš grad pravo arheološko nalazište.
„Kada radimo neki projekt uvijek se pronađe poneki nalaz koji dokazuje važnost našeg grada i cijelog projekta. Dokaz je to da se kroz 8000 godina ovdje živi i stvara, stoga se možemo podičiti poviješću i najstarijem naselju u Europi. Današnji nalazi potvrda su kako su Vinkovci arheološki, ali i u svakom drugom pogledu, važan grad”, kazao je Bosančić.
Za kraj, ravnatelj vinkovačkog muzeja objasnio je kako tadašnji centar odgovara suvremenom centru današnjih Vinkovaca. Mjesto Cibalae bio je raširen vrlo daleko, tako da je sa svojim predgrađima zauzimao ogromno područje.