Kiša i dalje pada u Hrvatskoj i susjednim zemljama, a s obzirom na prognoziran nastavak kišnog razdoblja na području Hrvatske i BiH u idućih nekoliko dana, oborine bi mogle uzrokovati značajno podizanje vodostaja, posebno rijeke Save i njenih desnih pritoka – Una, Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Bosna, Vrbas, itd., upozorava Državni hidrometeorološki zavod.
Hidrološke postaje na navedenim rijekama bi mogle doseći značajne stupnjeve obrane od poplava što će prvenstveno ovisiti o ostvarenoj oborini na pojedinim slivovima, prognozira Zavod uz napomenu da je pozornost potrebno usmjeriti na Kupu s pritocima, donji dio toka Une te srednji i donji dio toka Save, jer će se prema sadašnjim prognozama nastavak oborine dogoditi na njihovim slivnim područjima.
Zbog toga su na području više županija na istoku Hrvatske uvedene izvanredne mjere obrane od poplava. Najkritičnije je u Virovitičko-podravskoj županiji i to na području grada Orahovice i općine Zdenci. Zbog izlijevanja rijeke Vučice poplavljene su kuće, automobili, zatvoreno je nekoliko ulica, počela je evakuacija stanovništva.
Situacija u Vukovarsko-srijemskoj županiji je trenutno pod kontrolom, zaključak je s današnje sjednice užeg dijela Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije. Stručne službe budno prate razvoj situacije, kontroliraju se vodostaji osobito onaj u Županji gdje je vodostaj Save +756, s tendencijom daljnjeg porasta. Sutra će stoga uvesti redovne mjere, no to znači samo pripremno stanje.
“Uvedeno je dnevno dežurstvo, a zaštitne vodne građevine uz rijeku Savu će se pojačano obilaziti, dokle god za to bude potrebe. Trenutni prognostički modeli kretanja vodostaja daju za pravo vjerovati da će sve proteći u redu. Operativne snage sustava civilne zaštite rade svoje aktivnosti koje su vezane za obranu od poplave. U sljedećim danima potreban je pojačani oprez, ali mjesta panici nema! Vezano za određene medijske napise o tome kako se Sava izlila kod Štitara, može se reći da se rijeka Sava očekivano izlila iz svoga korita u uređeno inundacijsko područje, što je očekivana pojava kod visokih voda”, obavijest je Vukovarsko-srijemske županije nakon danas održane sjednice užeg dijela Stožera civilne zaštite. U slučaju pogoršanja stanja na vodotocima, javnost će biti pravovremeno obaviještena, zaključeno je na sjednici.
Podsjetit ćemo kako je na svoj maksimun Sava došla kobne 2014. godine kada je vodostaj bio 1191 cm.
Iako vodostaj raste za oko 5 centimetara na sat, niti jedna opasnost zasad nije detektirana pa žitelji naše županije mogu biti mirni. Isto tako, pozvani su pratiti isključivo službena izvješća i priopćenja kao jedine relevantne izvore informacija.
Recimo još i kako je vodostaj Dunava u Vukovaru 64, nizak je i nema apsolutno nikakve prijetnje za tamošnje stanovništvo.
Iz DHMZ-a pak ističu da od utorka, 1. travnja, slijedi stabilnije vrijeme s manje ili nimalo oborina te smirivanje i opadanje vodostaja u gornjim dijelovima slivova.