Od kada je u kolovozu 2022. godine preuzeo službu nuštarskog župnika, vlč. Krešimir Jukić kontinuirano radi i na uređenju i opremanju župnih objekata kao i na uređenju okoliša.
Tako je, primjerice, ovih dana na Facebook stranici župe objavljeno kako su „prozvonila” zvona župne crkve Duha Svetoga nakon što je izmijenjena cijela instalacija, elektromotori, elektronika i upravljanje. Jedan od najvećih zahvata zasigurno su bili radovi na sanaciji i uređenju Pastoralnog centra, a ono što je posebno obradovalo, možda najviše one prijeratne generacije, koje se sjećaju nekadašnjega izgleda župne crkve, obnova je i vraćanje u svetište kipova koji su ga nekada krasili.
„Kada sam preuzeo župu zatekao sam samo dva kipa kojima su odrezane noge kako bi mogli biti stavljeni u niše na pročelju crkve. Ne znam jesu li gore prošla ta dva ili su gore prošli ovi koje sam poslije našao”, kaže vlč. Jukić.
A ostale kipove našao je u „crkvici”, kako su nekada Nuštarci zvali kapelu u kompleksu dvorca Khuen – Belassy, kojoj je, do poslijeratne obnove župne crkve, vraćena sakralna namjena, a potom je taj prostor vremenom pretvoren u skladište. U tom skladištu, pak, završili su i kipovi koji su u ratu sklonjeni u dvorac i više nisu vraćeni u župnu crkvu. U konačnici, uslijed korištenja toga prostora i manevriranja sa strojevima, od malog bagera do kosilica koje tamo stoje, kipovi su znatno oštećeni.

„Kada sam došao vidio sam da je župna crkva nakon uređenja interijera 1974. godine pa sve do Domovinskoga rata, stvarno bila posebna i drugačija. Bila je takva zahvaljujući želji i viziji župnika Antuna Branka Gilića i njegovoj suradnji s vinkovačkom kiparicom Alojzijom Ulman. Alojzija Ulman radila je, recimo, i crkvu Duha Svetoga u Slavonskom Brodu, ali oni imaju samo reljefe dvanaest apostola i Marije, a ovdje ste imali ne reljefe nego kipove. Trinaest kipova skoro prirodne veličine, nešto što se nije moglo vidjeti u drugim crkvama pa ni onim gradskim”.
A nakon što je doznao gdje su preostali kipovi, nimalo ne dvojeći oko toga, odlučuje vratiti ih u crkvu.
„Pokupili smo sve te rasute dijelove koje smo našli do najmanjega komadića i prenijeli na trijem Pastoralnog centra. Tamo smo zvonar i ja polako sastavljali te dijelove kako bi svaki kip mogao biti poslan na obnovu, koju smo financirali prikupljajući priloge župljana za tu namjenu. Za obnovu su ostala još dva kipa od dvanaest koliko ih je sačuvano jer, nažalost, kip jednoga apostola nedostaje. Od njega su ostale samo ruke i ništa više. Ja sam se raspitivao, ali tom tehnikom kojom je radila Alojzija Ulman više nitko u Hrvatskoj ne radi, međutim, svakako ćemo pronaći način da rekonstruiramo i taj kip”.

Osim jednoga kipa nedostaje i ambon, koji je također nestao, a nije bio oštećen u ratu. Nedostaje i nebo, ali ono nije nestalo iako više nema skulpture Duha Svetoga kojoj nema traga. Nebo se nalazi pokraj crkve u Slobodnici kod Slavonskog Broda i u jako lošem je stanju te, drži vlč. Jukić, predstavlja i opasnost za građane jer bi lako moglo pasti. Nebo je, inače, iz crkve izneseno dok je bila bez krova uništenog u ratu i sada ga je praktički nemoguće vratiti.

Kameni oltar također je sačuvan i on je prije nekoliko dana vraćen u crkvu gdje se do sada nalazio drveni oltar postavljen nakon obnove.

Prije oltara obnovljen je i vraćen i stalak za svetohranište, a obnovljeni su i zlatni svijećnjaci. Postojeće svetohranište vlč. Jukić nabavio je iz Njemačke, a ono prvotno nalazi se u crkvi u Ceriću. Sačuvane su i sve postaje križnog puta kojeg je isto radila Alojzija Ulman kao i jaslice, čije je dijelove vlč. Jukić također dao obnoviti.

„S obzirom na ono kako je bilo kada sam došao i na cijelu tu priču s kipovima, mislim da možemo biti zadovoljni i hvala svim župljanima koji su svojim prilozima omogućili da to učinimo”, ističe zaključno nuštarski župnik, vlč. Krešimir Jukić.
