Velikom subotom završava Vazmeno trodnevlje. To je dan Kristova počivanja u grobu i vjernici dolaze tijekom dana u crkve moliti se kod „Božjeg groba“.
Vazmeno bdjenje započinje u kasnijim večernjim satima službom svjetla. Izvan crkve pali se i blagoslivlja vatra na kojoj se pali uskrsna svijeća koja označava Isusa Krista uskrsloga, naše Svjetlo. Uskrsna svijeća unosi se u procesiji u crkvu koja je u mraku. Dok ulazi u crkvu svećenik tri puta pjeva, svaki put višim glasom: Svjetlo Kristovo!, na što vjernici odgovaraju: Bogu hvala! Vjernici pale svoje svijeće od uskrsne. Dolaskom do svetišta pale se sva svjetla u crkvi nakon čega slijedi svečani pjevani Hvalospjev uskrsnoj svijeći.
Služba riječi drugi je dio bdjenja. Čitaju se svetopisamski tekstovi, pjevaju psalmi, sluša Božja riječ o stvaranju, kroz psalme se hvali i slavi Gospodina i njegova djela. Predlaže se devet čitanja i to sedam iz Staroga zavjeta, a dva iz Novoga. Nakon svakog čitanja slijedi otpjevani psalam i molitva. Čitanja završavaju svečanom pjesmom Slava Bogu na visini i tada se oglase orgulje i sva zvona. Vjernici se se pozivaju na radosno slavljenje Gospodina.
Slijedi krsna služba koja započinje blagoslovom vode nakon kojega sijedi odricanje od grijeha te ispovijest vjere. Običaj je da se u Vazmenoj noći krste katekumeni odnosno odrasli koji primaju sakramente kršćanske inicijacije. Ako katekumena nema, svećenik škropi sve prisutne vjernike u znak obnove krsnih obećanja.
Vazmeno bdjenje završava euharistijom kao vrhuncem Kristove prisutnosti u uskrsnoj noći nakon što su ga vjernici doživjeli prisutnog u simbolu uskrsne svijeće, u Riječi te u krštenju.
U kršćanskim domovima Velika subota je dan tišine i molitve. Na taj dan radili su se samo kućni poslovi, a nije se išlo u polje. U pripremama za veliko uskrsno slavlje Velika subota je i dan kada se “šaraju” jaja.