Iz arhive Vinkovačkog lista saznajemo kako je Prvi maj nekada imao mnogo dublje značenje od pukog praznika. U broju iz 1985. godine opisuje se kako se u Vinkovcima Praznik rada počeo slaviti još početkom 20. stoljeća, najprije kao masovna, revolucionarna radnička manifestacija. Crvene zastave vijorile su se s krovova i planinskih litica, a radnici su hrabro stupali ulicama, često suočeni s represijom.
S vremenom, Prvi maj postao je simbol brojnih pobjeda radničke klase, ali i prilika za podsjećanje na dugu i tešku borbu za radnička prava. Ovaj članak donosi i poruku Općinskog sindikalnog vijeća, koje naglašava kako je radnička borba neodvojiva od idejne i političke stvarnosti.
Proslave 1. maja bile su ozbiljna društveno-politička akcija – spomendan na radničku borbu u Sjedinjenim Američkim Državama, ali i izraz domaćih uvjeta i težnji. U manifestacijama su sudjelovale političke stranke, sindikati, omladinske i kulturne organizacije, svi okupljeni oko zajedničke ideje – afirmacije rada.
Zanimljivo je kako članak otvara i tada aktualno pitanje: koliko uopće cijenimo rad? U vremenu gospodarskih poteškoća poručivalo se da jedino rad može izvući društvo iz krize. Prvi maj, praznik rada, zaključuje se, nije samo dan sjećanja, već i poziv na novo vrednovanje rada kao najveće društvene vrijednosti.