U Drvodjelsko tehničkoj školi u Vinkovcima održan je STEM sajam u sklopu projekta WOODFORSTEM 2 pod nazivom „Steam avantura u svijetu drva i tehnologije – stem sajam u DTŠ Vinkovci”. Cilj sajma bio je popularizirati STEM i biotehnološke vještine kroz radionice i igre.
Učenici četvrtog razreda smjera drvodjelski tehničar, Marija Debelić i Danijel Budimir, istaknuli su kako im se projekt jako sviđa i da im je posebno raditi nešto za djecu.
„Profesori nas često poslušaju i daju nam mogućnost da sami osmislimo nešto za mlade. Uputili smo djecu na to koliko drvo puno znači u današnje vrijeme i koliko je ljudima kroz povijest bilo od koristi. Koliko god da svijet napreduje, drvo će uvijek biti bitan materijal. Najprije smo morali napraviti skicu, zatim smo na stroju izradili sitnije elemente i na kraju smo sve morali brusiti, oblikovati i lakirati”, objašnjavaju.
Kako ističe voditeljica projekta Marija Križanac, WOODFORSTEM 2 je nastavak uspješne prve faze u kojoj je STEM edukaciju prošlo gotovo 2000 djece iz Vukovarsko-srijemske županije.
„Nositelj projekta je Drvni klaster Slavonski Hrast, a partneri u projektu su Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Drvodjelsko-tehnička škola u Vinkovcima, OŠ Gradište, te dječji vrtići iz Gradišta i Županje. Na taj način obuhvatili smo cijeli obrazovni lanac – od predškolaca do srednjoškolaca – što je iznimno važno za dugoročno jačanje STEM kompetencija”, izjavila je.
Projekt uključuje čak 240 radionica, od kojih će se 120 održati ove godine, a sve su usmjerene na razvoj praktičnih STEM vještina i osvještavanje važnosti šuma i drvne industrije. Sav materijal za radionice i igre izradili su učenici Drvodjelsko-tehničke škole uz pomoć mentora i profesora.
Jedan od ključnih promotora projekta je i ravnatelj OŠ Gradište Mario Dominković, koji je istaknuo kako učenici iz njegove škole – od drugog do osmog razreda – aktivno sudjeluju u aktivnostima projekta.
„Mislim da je ovakav pristup sjajan za razvoj STEM vještina, ali i da kod djece pobudi znatiželju prema prirodi i svijetu drvne tehnologije“, poručio je.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 298.185,23 eura, od čega je 85% financirano bespovratnim sredstvima iz ESF+, dok je preostali postotak pokriven sredstva iz Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projekt je službeno započeo 21. ožujka, a trajat će do istog datuma 2027. godine.
STEM sajam posjetili su i zamjenik gradonačelnika Grada Vinkovaca, Josip Romić, i pročelnica Upravnog odjela za investicije, fondove Europske unije i imovinu, Katarina Vučić, naglasivši važnost ovog tipa edukacije za budućnost učenika.
„Ovo je izvrstan način da pokažemo najnovije tehnologije, ali i da mladi steknu konkretne vještine koje će ih učiniti konkurentnijima na tržištu rada. Uvjeren sam da ovakvi projekti potiču učenike da nakon osnovne škole razmisle o strukovnim školama i fakultetima poput šumarstva i drvne tehnologije”, poručuje Romić.
Unatoč lošijim vremenskim uvjetima zbog kojih su aktivnosti premještene u zatvoreni prostor, STEM sajam u Vinkovcima još jednom je pokazao da je sinergija obrazovanja, znanosti i tehnologije ključ za održivu budućnost i razvoj lokalne zajednice.