Osijek i Vinkovci domaćini su jubilarnog 20. Međunarodnog okruglog stola „Urbani Šokci” s temom „Svatovski običaji u tradicijskoj kulturi Šokaca i Bunjevaca”. Osječki dio održan je jučer, a vinkovački danas na Šokačkom stanu.
Skup „Urbani Šokci” organizira udruga „Šokačka grana” Osijek u suradnji sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice, Znanstvenim zavodom Hrvata u Mađarskoj iz Pečuha te Vinkovačkim šokačkim rodovima.
Od svoga osnutka Vinkovački šokački rodovi imaju izvrsnu suradnju sa “Šokačkom granom”, a jedan od zajedničkih projekata je i skup “Urbani Šokci”, istaknuo je predsjednik Zvonimir Liščić, pozdravljajući uvodno skup.
“Pokojna Vera Erl, dugogodišnja predsjednica “Šokačke grane” pokretač je ovoga projekta. Ona je htjela povezati Šokce iz Slavonije, Srijema, Baranje, Bačke i, reći ću tako, baranjske Mađarske. Mi smo se tome vrlo rado pridružili, kao i druga dva suorganizatora, a kako je odmah dogovoreno prvi dan je uvijek u Osijeku, a drugi dan svake se godine izmjenjuju domaćini. Ove godine to smo mi, nagodinu će biti neko od mjesta u Bačkoj u Vojvodini, godinu iza toga u Mađarskoj pa ponovno mi i tako redom. Ovaj je okrugli stol za nas jako važan jer ga prati i zbornik, a sve ono što je zapisano to i ostaje za buduće generacije“, kazao je Liščić.
U dva dana svoje radove na temu “Svatovski običaji u tradicijskoj kulturi Šokaca i Bunjevaca” predstavilo je više od 20 sudionika. Među njima bila je i Tena Babić Sesar s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, koja je u Osijeku bila moderatorica okruglog stola, a u Vinkovcima sudionica s radom na temu “”Svatovski običaji u Babinoj Gredi”.
“Organizatori i Organizacijski odbor ovoga međunarodnog okruglog stola nekako su jedva dočekali da svatovi budu tema. Tradicija Šokaca i Bunjevaca u svakom pogledu je vrlo bogata, široka, detaljna, a svatovski običaji na neki način možda i prednjače. Tako da smo te običaje koji se odnose na svatove i podijelili, na one predsvatovske i svatovske, kako se inače to čini u znanosti. Prošle godine tema su bili predsvatovski običaji, a ove godine su svatovski običaji. Imamo 23 izlaganja u dva dana i kako to već godinama biva suradnju organizatora koji čuvaju baštinu i mare da sve ono što smo dobili u nasljeđe nekako i sačuvamo, osvijestimo, govorimo o tome i da to, naravno, čuvamo za buduće generacije. Čuli smo i jučer izvrsna izlaganja, koja su s nekoliko gledišta govorila o svatovskim običajima, a danas evo nastavljamo”, istaknula je Tena Babić Sesar.
Način života se promijenio i sve se mijenja, što je neminovno, pa tako i svatovski običaji. Ipak, istaknula je naša sugovornica, oni koji mare za kulturu i za tradiciju na neki način će ju i pokazati.
„Hoće li to biti možda ukrašavanje okućnice, neki detalj koji će mladenka staviti u svoju kosu ili se odjenuti s elementima tradicije… Nije, naravno, isto kao prije, ali tko želi sačuvati i pokazati svoju tradiciju, taj će to, prilagođeno ovom vremenu, i učiniti”, kazala je Tena Babić Sesar.