Likovni natječaj prvašića, koji su na temu “Vinkovci – grad budućnosti” pokazali svoju kreativnost i individualnost, uspješno je zaključen. Jedinstvena inicijativa naše medijske kuće Novosti već treću godinu zaredom želi potaknuti maštovitost naših najmlađih sugrađana. Pristiglo je 95 radova, a ispred stručne komisije postavljen je težak zadatak – odabrati najbolji rad. Komisiju su činila tri člana, a odabrali su 12 najboljih radova među kojima se krije i jedan biser koji je odnio laskavu titulu pobjednika. Nagrada pobjednicima bit će izlet u Osijek.
Gradski park, crkva, Bosut, lokalni kafići, McDonald’s, kino, Zoološki vrt samo su neki od motiva koji su ukrašavali crteže učenika prvih razreda kojima su htjeli izraziti svoju viziju budućnosti našeg grada.
Tema se sama po sebi nametnula, a čini se kako su se mališani odlično snašli.
“Djeca vide promjene i žele još neke. Recimo, to su sadržaji gdje bi se oni mogli zabavljati”, rekla je Sandra Turić, nastavnica likovne umjetnosti u OŠ Stjepana Antolovića Privlaka i u OŠ Stari Jankovci. Istaknula je kako su kroz radove ušli u dječju maštu. Iako su neki gledali tek u blisku budućnosti, nekolicina djece dala je uvid kako maštaju i nekoliko desetljeća unaprijed.
“Bilo je tu kolaža, crteža i stripovskih izraza, a i puno kolorita. Sve to ovisi i o poticaju učiteljica, ali vidi se po svemu kako su djeca jako maštovita, pa usudila bih se reći, vizionari, gdje zamišljaju nove stvari koje žele vidjeti u svom gradu”, dodala je Turić.
U moru umjetničkih izraza, pravi izazov je bio odabrati najbolji.
“Kada odabirete radove odraslih osoba, kategorije su vrlo jasne, osjeti se likovnost, inovativnost, kroz precizno opisane kategorije. S dječjim radovima je, koliko god se trudili biti u nekoj strukturi, uvijek teško, jer iz dječjih radova možda najiskrenije progovara ta nada, mašta, želje koje imaju, Oni su vrlo izravni u tome i to nas i kao čovjeka i kao stručnjaka može uvijek nekako malo više dirnuti”, kazao je doktor umjetnosti, izvanredni profesor Fakulteta za odgojne-obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, naš Vinkovčanin, akademski slikar Marko Šošić.
“Eliminirali smo radove koji možda nisu najbolji bili u smislu likovnog ostvarenja, likovne tehnike, kompozicije i ostalih likovnih pravila koja postoje”, objasnio je profesor.
S njim se slaže i Mirela Andabak, grafička dizajnerica.
“Pristupila sam ocjenjivanju s idejom da dam prednost radovima koji su iskreno i maštovito pristupili zadanoj temi – Vinkovci budućnost. Djeca tog uzrasta možda nemaju razvijenu tehniku, ali zato imaju nevjerojatnu slobodu izražavanja. Najviše su me dojmili radovi u kojima se osjetila jasna misao, osobna vizija i trud. U procesu smo eliminirali radove koji su djelovali više kao kopija ili koji nisu komunicirali ideju budućnosti, dok su prednost dobili oni koji su nas nasmijali, iznenadili ili zadržali pogled duže od par sekundi. Na kraju je prevagnula iskrenost u pristupu i kreativna hrabrost”, rekla je.
Oštro oko nije moglo ne primijetiti “grešku”, a to je: “Dječji rad je mala svetinja po kojoj nitko ne bio smio intervenirati. Nažalost neki su radovi pristigli s, doslovno, postavljenim naljepnicama na sam rad na kojima je bilo napisano ime djeteta ili napisano ime teme rukopisom odrasle osobe. Oni kao takvi ne mogu zapravo ulaziti u daljnju raspravu”, zaključio je profesor.