Vladimir Mitrović: Uz potporu Županije od 12.000 eura podigao sam proizvodnju na 200 grla muznih krava

|

- Advertisement -

Vlasnik OPG za mljekarstvo iz Berka Vladimir Mitrović, uz pomoć županijske potpore od 12.000 eura kupio je muzne krave iz Austrije te je tako podigao proizvodnju na 200 grla. “Smatrao sam da je to jedini način da se izvučemo iz ove situacije, povećanje proizvodnje i tu mi je dobro došla ova županijska potpora. Pokrila je dio tih ulaganja, a inače je vrlo teško samostalno ulagati pogotovo u proizvodnju, jedino na ovaj način uz nekakve potpore, pojasnio je.

Dodao je i da je suša svim poljoprivrednicima trenutačno problem.

“Smanji se kvaliteta hrane i onda kupujete, a to iscrpljuje budžet i jednostavno je teško opstati”, ističe.

Vukovarsko-srijemska županija nastavila je s provođenjem programa potpora namijenjenih unapređenju poljoprivrede i ruralnog razvoja. U 2025. godini raspisan je Javni poziv temeljen na višegodišnjem Programu potpora koji traje do 2027. godine.

Pravo na potporu ostvarilo je ukupno 45 prijavitelja, kojima je dodijeljeno ukupno gotovo 200.000 eura. Ove godine posebno se istaknula Mjera razvoja i unapređenja stočarstva, kojoj je pripalo 116.660 eura čime je ona zauzela najveći udio u ukupno dodijeljenim sredstvima.

Uz stočarstvo, potpore su dodijeljene i za niz drugih ulaganja – među kojima su bušenje zdenaca i bunara, nabava opreme za navodnjavanje, prerada proizvoda te projektiranje i postavljanje solarnih sustava na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (OPG-ovima).

Među dobitnicima potpore našao se i vlasnik poljoprivrednog obrta Galović-Ivić iz Županje Marko Maroševac. Dobio je 6.000 eura za kupovinu rasplodnih grla u konjogojstvu, odnosno kobila.

“Nažalost prošle godine u 11. mjesecu imao sam dva uginuća kobila i ovo mi je veliki vjetar u leđa što se tiče konjogojstva. Nažalost, nekad su mi štale bile sve pune i svinja, i goveda, i krava i konja, a danas imam u principu samo 10 grla i sad sam spao na 7 bikova. Stočarstvo u mom dvorištu ide nekako prema nekakvom kraju, ali upravo zahvaljujući ovakvim potporama možda će se nešto i promijeniti i u budućnosti”, rekao je.

Pohvalio je i promjenu u radu Županije u posljednjih 5 godina te potaknuo sve da se prijave na potpore koje nude.

„U sklopu potpora za pčelarstvo dobili smo 50 % potpora jer smo kupili 40 zajednica od proizvođača matica Agelića kako bismo imali kvalitetnije pčele ove godine i da bismo mogli pčelariti. One su na dvije platforme i to su jedine pčele izvan pojasa u kojem se dogodilo trovanje. Važno nam je da se nikad ne ponovi da bilo tko od ratara koristi takvo izuzetno jako sredstvo koje je zabranjeno na našem tržištu. Vrijednost današnje potpore je 2.000 eura i u ovom trenutku kada smo izgubili 100 košnica u stacionaru to puno znači. Postavlja se pitanje hoće se moći te košnice dezinficirati jer se ne radi o virusima nego o otrovima. Ne znamo hoće li iskuhavanjem košnica doći do dezinfekcije ili do pojačavanja otrova. Čekamo da nam na to pitanje odgovori struka, ali vrlo vjerojatno ćemo morati spaliti 100 košnica“, kazao je pčelar Ivan Dumendžić iz Vukovara.

Program obuhvaća pet glavnih mjera i osam podmjera, a cilj mu je potaknuti modernizaciju proizvodnje, energetsku učinkovitost i održivost ruralnih područja, koja su okosnica domaće poljoprivrede.

Županija ističe kako je interes za mjere iz godine u godinu sve veći, a poljoprivrednici sve spremniji na ulaganja u modernizaciju i proširenje svojih djelatnosti.

„Ono što nas iznimno veseli je zapravo što se pokazalo iznimno dobro potpora za unaprjeđenje razvoja stočarstva. Najveći dio sredstava je otišao upravo za tu namjenu s obzirom na to da se županijski nadovezuje na državni program mliječnog govedarstva tako da nas iznimno veseli to što imamo povratak mliječnog govedarstva na području naše županije. Prošle godine imali smo 3 OPG-a koji su nabavili grla junica. Ove godine imamo 60 komada grla junica od jednoga poljoprivrednika koji danas dobiva potporu. Iznimno veseli jer tendencija rasta i povratka mliječnog gospodarstva u našu županiju pokazazuje dobar odaziv naših proizvođača, stočara“, kazala je županijska pročelnica za poljoprivredu Magdalena Parat.

Dodaje i kako ima slučajeva da stočari koji su zatvorili vrata svojih OPG-ova kada je mlijeko bilo izrazito nisko cijenjeno, odnosno mlijeko je bilo jeftinije od vode, sada ponovno otvaraju svoja vrata. Naglašava da se vraćaju mladi poljoprivrednici koji se žele baviti mliječnim govedarstvom koje se smatra jednim od najtežih sektora na području poljoprivrede. Čini se kao pun pogodak pa će Županija i dalje nastaviti s istim potporama.

„Ostali dio sredstava otišao je na bušenje zdenaca i bunara s obzirom na klimatske nepogode i sušu koja je svake godine sve izraženija. Uz bunare, sufinancirali smo opremu za navodnjavanje kao i nabavu i postavljanje solara na poljoprivredna gospodarstva. Ono što nas najviše veseli je potražnja za dodatkom na poljoprivrednu proizvodnju. Imamo preradu i prodajnu ambalažu koja se čini kao iznimno važna potpora našim poljoprivrednim proizvođačima kako bi dodali vrijednost na svoje proizvode“, pojašnjava pročelnica.

„Važno je da je Županija uključena u sve sektore, tako i sektor poljoprivrede iznimno važan. Od njega živimo i to je naš način života. Te potpore možda nisu prevelike jer se koriste i sredstva za razne namjene koje su veće iznosima, ali su jako važne kao i da smo uključeni i pomažemo ljude. Pokušavamo kroz proračun biti uključeni u sve procese i želimo biti potpora, sugovornik i partner svemu onome što će se ubuduće događati. Imamo velike planove u sektoru poljoprivrede, pogotovo u onom dijelu investicija koje će se ticati navodnjavanja, a to možemo vidjeti i ovih dana kada vidimo raspored padalina. Moramo biti uključeni u to i da u narednom periodu stvorimo uvjete koji će nam dozvoljavati, u ovim novonastalim klimatskim okolnostima, bavljenje poljoprivredom“, kazao je župan Ivan Bosančić.

Ovaj program još je jedan korak prema jačanju konkurentnosti domaćih proizvođača i održivom razvoju sela u najistočnijoj hrvatskoj županiji.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.