Na ovogodišnjem 72. Pulskom filmskom festivalu (10. – 17. srpnja 2025.) domaću premijeru izvan konkurencije u četvrtak je u Istarskom narodnom kazalištu imao dokumentarni film „Slavko Kopač: Barbarska profinjenost“, u produkciji Udruge ArtRencontre i režiji Dražena Majića.
Film posvećen jednom od najvećih hrvatskih slikara i jednom od najistaknutijih svjetskih umjetnika 20. stoljeća, sniman je u Hrvatskoj, Italiji, Francuskoj i Švicarskoj uz sudjelovanje istaknutih međunarodnih povjesničara umjetnosti i teoretičara kao što su Annie Le Brun, Michel Thévoz, Lucienne Peiry, Pauline Goutain i Fabrice Flahutez, kao i hrvatskog novinara i diplomata Mirka Galića te Dražena Švagelja iz Kopačevih rodnih Vinkovaca, kojega uz velikoga umjetnika veže prijateljstvo i lijepe uspomene.
Slavko Kopač rođen je u Vinkovcima 1913. godine. Diplomirao je na Kraljevskoj umjetničkoj akademiji u Zagrebu 1937., a zahvaljujući stipendiji Francuske Vlade boravio je na usavršavanju u Parizu. Nakon akademije, od 1943. do 1948. studirao je povijest umjetnosti u Firenci, kada odbacuje akademizam i ulazi u krug najznačajnijih umjetnika 20. stoljeća. Od 1948. godine trajno se nastanjuje u Parizu, gdje je zajedno sa Jeanom Dubuffetom, Andréom Bretonom i Michelom Tapiéom osnovao Compagnie de l’Art Brut, te je 30 godina bio voditelj i kreator istoimene kolekcije. Blisko je surađivao s Andréom Bretonom, koji mu je organizirao izložbe u svojoj galeriji À L’Étoile scellée. Michel Tapié ga je uvrstio u svoju knjigu Un Art Autre u kojoj se Kopač nalazi kao jedan od začetnika Informela. Izlagao je u Zagrebu, Firenci, Rimu i Parizu. Slavko Kopač umro je u Parizu 1995. godine.
Uz bogat likovni opus, Slavko Kopač iza sebe je ostavio i značajan pjesnički opus.
Svoj rodni grad darivao je u tri navrata, 1971., 1986. i 2003. godine, donirajući svoja djela Gradskom muzeju Vinkovci. Muzejska galerija od siječnja 2004. godine nosi ime Galerija likovnih umjetnosti “Slavko Kopač”.