Svjetski dan Brailleova pisma (brajice) obilježava se na dan rođenja Louisa Braillea, njegova izumitelja. On je rođen 4. siječnja 1809. godine u mjestašcu Coupvray u Francuskoj. U dobi od samo tri godine u očevoj je radionici ozlijedio oči te je oslijepio. Međutim, to ga nije spriječilo da nastavi normalno živjeti te da nauči čitati i pisati. Pohađao je lokalnu školu, a kada je imao deset godina, primljen je u Kraljevski zavod za slijepu mladež u Parizu. U dobi od petnaest godina započeo je raditi na pismu za slijepe osobe.
Njegovo pismo sastojalo se od skupina od šest točaka uzdignutih na papiru, po tri u dva okomita reda, tako da svakom slovu abecede odgovara određeni razmještaj tih reljefnih točaka. Slijepa osoba može čitati pismo kažiprstom dodirujući ispupčenja. Braille je, osim na pismu, radio i na brojevima, matematičkim znakovima i sustavu glazbenih znakova za slijepe.
Louis Braille umro je od sušice 6. siječnja 1852. godine. Dvije godine nakon njegove smrti Francuska je službeno priznala Brailleovo pismo, a potom se ono počelo upotrebljavati diljem svijeta.
Svjetski dan Brailleova pisma obilježava se širom svijeta kako bi se odala počast zaslugama Louisa Braillea, ali i kako bi se upozorilo na teškoće s kojima se slijepe i slabovidne osobe svakodnevno suočavaju.