Brojni znanstvenici i liječnici tvrde kako je smijeh najbolji lijek protiv mnogih bolesti. To je bilo i geslo kojim se vodio Indijac Madan Kataira kada je 1998. godine utemeljio Svjetski dan smijeha koji se slavi dva puta godišnje, 10. siječnja i 2. svibnja.
Smijeh uistinu liječi – poboljšava rad imunološkog sustava te potiče stvaranje stanica koje u ljudskom organizmu uništavaju tumorske stanice, bakterije, viruse i mikroorganizme koji su uzročnici različitih bolesti. Uslijed jakog smijanja više od 300 mišića lica, trbuha, dijafragme, leđa, nogu i ruku se aktivira, očne zjenice se šire, a vrhovi prstiju postaju vlažni. Disanje postaje duboko i brže te dostiže brzinu i do 100 km na sat, a podiže se i frekvencija srca, ponekad i 120 otkucaja u minuti. Stručnjaci tvrde da je par minuta smijanja isto kao i 15 minuta vježbanja na sobnom biciklu. Terapije smijehom pomažu i u ublažavanju psihičkih oboljenja poput depresije, anksioznosti i nesanice. Istraživanja pokazuju da se u odrasloj dobi smijemo oko 17 puta dnevno, a najmlađi to čine oko 300 puta dnevno. Žene se češće smiju muškarcima, nego muškarci ženama. Dokazano je da su se ljudi nekad smijali u prosjeku 18 minuta dnevno, a danas je to svedeno na tek šest minuta.
Bez obzira kojim jezikom govorili, značenje osmijeha svatko će razumjeti. On je univerzalno sredstvo komunikacije. Sve što nam treba da bismo njime uspješno komunicirali je pozitivan pristup životu koji podrazumijeva naš otvoren stav prema sebi i drugima.