Najveći problem za drvoprerađivačke tvrtke u Vukovarsko-srijemskoj županiji konstantno je nedostatak drvne sirovine, a rad s nedostatkom sirovine zaustavlja rast i djelotvornost tvrtki, usporava zapošljavanje i koči izlaznost na tržište gotovih proizvoda. Čulo se to na današnjoj izbornoj skupštini Drvnog klastera Slavonski hrast, koja je održana u Starim Jankovcima. Tom prigodom usvojeno je i izvješće o radu za 2018. godinu i plan rada i financijski plan za ovu godinu.
“Drvna industrija u našoj je županiji vrlo važan gospodarski segment i mi drvoprerađivači smatramo da se moramo držati zajedno i zajednički nastupati, a kako bi osigurali što veće količine sirovine. Cilj klastera je upravo pomoći našim tvrtkama da budu konkurentne na tržištu, da budu sposobne kupiti sirovinu i da u dogovoru s Hrvatskim šumama sirovina s ovog područja ostane ovdje. U 2018. i 2019. godini, u odnosu na 2017. godinu imamo 25% manje sirovine i s takvim stanjem nismo zadovoljni. Recimo samo da bi Spačva, kada bi dobila tražene količine sirovine, mogla zaposliti dodatnih 200 radnika”, naglasio je novi-stari predsjednik klastera Slavonski hrast Josip Faletar.
Probleme su prepoznali i županijski čelnici, pa je ovom prilikom zamjenik župana Josip Dabro najavio da će nastojati pomoći drvoprerađivačima.
“Činjenica je da drvna industrija naše županije ima problem s kvotama drvne sirovine i svi zajedno moramo pronaći način kako te probleme i riješiti. Mi kao Županija možemo izvršiti određene pritiske prema institucijama kako bi pomogli prerađivačima, odnosno kako bi sirovina s našeg područja bila raspodijeljena tvrtkama na našem području”, poručio je Dabro.
Najveći dio sirovine drvnoj industriji osiguravaju Hrvatske šume, pa je tako problem oko zahtjeva prerađivača danas komentirao i voditelj Uprave šuma Podružnice Vinkovci Damir Dekanić, koji je pojasnio da on, kao voditelj vinkovačke Podružnice, ne može napraviti puno jer se o natječajima odlučuje na državnom nivou.
“Svi postupamo po pravilima koja su određena od strane Hrvatskih šuma i Ministarstva poljoprivrede i na koja mi ne možemo utjecati. Ono na što ja mogu utjecati je da podržim naše proizvođače da se bolje organiziraju između sebe, zajednički nastupe prema institucijama i izbore za svoje potrebe. Osobno ću se uvijek zalagati da se sirovina koja se proizvede ovdje i preradi ovdje, ali i finalizira na našem području, a ne da netko prepili trupac i proda ga negdje dalje”, istaknuo je Dekanić.
Važno je napomenuti da se ovaj klaster sve više širi, pa su tako u članstvo nedavno primljene i općine Gradište i Stari Jankovci.