Zbog još uvijek nejasnog status Šarengradske ade i činjenice da već duže vrijeme nema nikakvih sastanaka državnih komisija Hrvatske i Srbije na ovu temu, mještani ovoga iločkog prigradskog naselja u ožujku bi mogli krenuti s blokadom plovnog puta na Dunavu.
“Ukoliko u narednih nekoliko tjedana ne dođe do hitnog sastanka međudržavnih komisija Hrvatske i Srbije oko sudbine Šarengradske ade tijekom ožujka ove godine organizirat ćemo blokadu plovnog puta Dunavom. Već imamo 15-ak vlasnika dunavskih čikli koji su zainteresirani i koji će se povezati lancima i tako blokirati Dunav”, izjavio je za Večernji list Pero Ćorić, predsjednik Mjesnog odbora Šarengrad. Pojašnjava kako se pitanje Šarengradske ade nije riješilo od 1991. godine, odnosno od početka Domovinskoga rata od kada je to pitanje predmet međudržavnog spora dvije države.
Radi se o adi na Dunavu koja je ukupne površine 999 hektara koja je tijekom desetljeća bila jedan od glavnih izvora prihoda mještana ovoga iločkog prigradskog naselja.
“Mi tražimo da se to pitanje konačno riješi, ovako ili onako, odnosno, u našu ili srbijansku korist. Činjenica jeste da su mještani Šarengrada oduvijek bili vezani za adu i da ona treba biti vraćena onima kojima i pripada, a to su mještani Šarengrada. Tamo smo ribarili, tamo smo uzgajali svinje, krave i konje. Danas Šarengradsku adu nitko ne koristi i ona propada jer adi ne treba gospodar nego joj treba sluga. Stoga ćemo insistirati na hitnom sastanku dvije komisije i to u Šarengradu jer je to prirodno”, objašnjava Ćorić. Napominje da, uz blokadu plovnog toka Dunava, pripremaju i druge aktivnosti među kojima je i organizacija stalnoga piknika na adi. Za tu namjeru na Šarengradskoj adi bi bio postavljen svojevrsni šator gdje bi se ribarilo i pekla riba i meso, pa bi cijelo vrijeme tamo bio netko od mještana.