Broj prometnih nesreća na području naše županije u 2019. godini, kada se dogodilo ukupno 678 prometnih nesreća, manji je u odnosu na 2018. godinu, u kojoj su zabilježene 732 nesreće, no zato je veći broj nesreća s poginulim osobama kojih je bilo 13 u odnosu na 11 godinu ranije.
Najčešći uzroci prometnih nesreća u Vukovarsko-srijemskoj županiji u prošloj godini su nepropisna i neprilagođena brzina koja je bila uzrok 152 nesreće, nepoštivanje prednosti prolaska 95 nesreća, vožnja na nedovoljnoj udaljenosti 26, nepropisno skretanje, okretanje i vožnja unazad 116, nepropisno uključivanje u promet 42, nepropisno kretanje po kolniku 51, nepoštivanje svjetlosnog prometnog znaka 28, nepropisno pretjecanje 21 i ostale greške vozača 77 prometnih nesreća.
“Istaknuvši nepropisnu i neprilagođenu brzinu, koja je bila uzrok 152 prometne nesreće, a što iznosi 22,4%, od ukupnog broja prometnih nesreća, moram napomenuti da su policijski službenici protiv vozača koji su prekoračili brzinu kretanja poduzeli 5.183 mjere. Od navedenih 152 prometne nesreće u kojima je uzrok nepropisna ili neprilagođena brzina, 5 prometnih nesreća dogodilo se s poginulim osobama, 69 prometnih nesreća dogodilo se s ozlijeđenim osobama, te 78 prometnih nesreća s materijalnom štetom. U navedenim prometnim nesrećama ukupno je nastradala 125 osoba, od toga je 5 osoba smrtno nastradalo, 18 osoba je zadobilo teške tjelesne ozlijede, a 101 osoba je lako tjelesno ozlijeđena”, objašnjava polcijski službenik za preventivu u cestovnom prometu Mario Cvitković.
Dodaje i da je ukupno 111 sudionika, odnosno 104 vozača, 1 pješak i 6 putnika, sudjelovalo u 105 prometnih nesreća pod utjecajem alkohola, a uspoređujući to s 2018. godinom vidljivo je da je došlo do povećanja broja prometnih nesreća uzrokovanih utjecajem alkohola, kada je zabilježeno 100 takvih nesreća.
No, broj sudionika prometnih nesreća koji su imali koncentracije alkohola u organizmu iznad 1,50 g/kg u odnosu na proteklu godinu je ostao isti, 36-36, a u prometnim nesrećama u kojima su sudionici bili pod utjecajem alkohola, dogodila se jedna prometna nesreća s poginulom osobom, 40 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama, te 64 prometne nesreće s materijalnom štetom. “Ukupno je prema prekršiteljima u prometu zbog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama poduzeto 10.170 mjera, od čega bi istaknuo da je prema alkoholiziranim vozačima poduzeto 655 mjera, prema onima koji su vozili pod utjecajem droga ili odbijanja testiranja na droge 71 mjera. Zbog nedopuštene brzine poduzeto je 5.183 mjere, te zbog nekorištenja sigurnosnog pojasa 1.016 i korištenja mobitela tijekom vožnje 954 mjere”, ističe Cvitković.
Ako gledamo najugroženije skupine u prometu, onda je zanimljivo primijetiti da su pješaci u 2019. godini sudjelovali u 26 prometnih nesreća, kojom prilikom su 3 pješaka smrtno nastradala, 6 pješaka je teško tjelesno ozlijeđeno, dok je 13 pješaka lako tjelesno ozlijeđeno.
Biciklisti su u 2019. godini sudjelovali u 36 prometnih nesreća, kojom prilikom je jedan smrtno nastradao, 9 je zadobilo teške tjelesne ozlijede, dok su 22 biciklista lako tjelesno ozlijeđena. Mopedisti i motociklisti su sudjelovala u 12 prometnih nesreća, kojom prilikom je jedan vozač mopeda i motocikla smrtno nastradao, 8 je zadobilo teške tjelesne ozlijede, a 2 su vozača mopeda i motocikla lako tjelesno ozlijeđena.
“Svim sudionicima u prometu savjetujemo povećan oprez, da prije svega smanje brzinu kretanja, koja je najčešći uzročnik događanja prometnih nesreća uz oduzimanje prednosti prolaska i nepropisne radnje s vozilom, da ne sjedaju za upravljače vozila ukoliko konzumiraju alkoholna pića, a posebice se to odnosi na mlađe osobe prilikom večernjih izlazaka tijekom vikenda. Osim toga upozoravamo na korištenje sigurnosnog pojasa tijekom vožnje, kako od strane vozača tako i putnika na prednjim i stražnjim sjedalima, kao i nepropisan prijevoz djece, te distrakciju, odnosno nepropisnu uporabu mobitela tijekom vožnje, a ne moram ni govoriti koliko je važno poštovati i sva druga prometna pravila i propise”, poručuje Mario Cvitković.