Nizak stupanj energetske učinkovitosti i energetska ovisnost javnih komunalnih poduzeća u području opskrbe pitkom vodom i tretiranja otpadnih voda zajednički su problemi ne samo prekograničnog područja, već i cijele regije u kojoj živimo. Iz tih razloga ove su teme zauzele vrlo važno mjesto među prioritetima financijske pomoći Europske unije koja se bespovratno dodjeljuje putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć.
Projekt “Eksploatacija različitih izvora u proizvodnji zelene energije X-DEGREE”, ukupne vrijednosti od gotovo milijun i 700 tisuća eura, nastao je upravo kao rezultat suradnje institucija iz Srbije i Hrvatske, usmjerene na promoviranje i unapređenje upotrebe različitih izvora obnovljive energije u prekograničnom području.
Završnom konferencijom, održanom danas u Vinkovcima, projekt je priveden kraju. U provedbi istog, kao tvrtka partner, sudjelovao je i Vinkovački vodovod i kanalizacija, nositelj projekta je Univerzitet u Novom Sadu dok su partneri, osim Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije, i Poljoprivredni institut Osijek, Javno komunalno poduzeće Vodokanal iz Sombora i Fond Evropski poslovi AP Vojvodine. Ukupna vrijednost projekta X-DEGREE iznosi 1.696.336 eura, financiran je iz Interreg IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija 2014.-2020. godine, a trajao je 30 mjeseci. Glavni cilj projekta je promicanje i unaprjeđenje korištenja raznih oblika obnovljivih izvora energije u prekograničnom području.
“Vinkovački vodovod i kanalizacija je u sklopu ovog projekta postavio šest solarnih elektrana ukupne snage 380 kW u vrijednosti 545.043 eura na svojih šest objekata, odnosno na vodospremnike Lipovac (50 kW), Vinkovci (140 kW) i Retkovci (40 kW) i tri elektrane ukupnog izlaza 50 kW na pročistačima otpadnih voda u Ivankovu, Cerni i Otoku. Projektom se osigurava proizvodnja električne energije koja će imati pozitivan utjecaj na smanjenje emisije CO² i osigurava proizvodnja dodatnih kW električne energije iz obnovljivih izvora energije koja će se koristiti na 6 uređaja u vlasništvu VVK”, objašnjava Valentin Žderić, voditelj projekta u Vinkovačkom vodovodu i kanalizaciji.
Dodaje i kako se u slučaju VVK radi o bespovratnim sredstvima Europske unije.
U sklopu projekta, Vodokanal Sombor proširio je kapacitet postojećeg bioplinskog postrojenja uređaja UPOV Rokovci u Vojvodini, a Univerzitet u Novom Sadu i Poljoprivredni institut Osijek nabavili su laboratorijsku opremu za analizu potencijalnih sirovina za proizvodnju bioplina. Istodobno, svi partneri uključeni u projekt međusobno su dijelili iskustva i znanja kako bi projekt što uspješnije priveli kraju.
Tako je Vodokanal Sombor prenio svoja iskustva iz postojećeg postrojenja za proizvodnju bioplina Vinkovačkom vodovodu i kanalizaciji na osnovu čega je VVK izradio glavni projekt bioplinskog postrojenja na lokaciji uređaja za preradu otpadnih voda (UPOV) Vinkovci. VVK je, pak, Vodokanalu Sombol prenio iskustva o postavljanju elekrana na svoje uređaje što je Vodokanal iskoristio za izradu projektne dokumentacije za postavljanje istih elektrana na svoje uređaje. Kako bi se upoznali s izvedenim radovima na postavljanju fotonaponskih elektrana na uređajima Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije Vinkovce su posjetili studenti Univerziteta u Novom Sadu koji su osim ovog stručnog putovanja imali organiziran i posjet Vodokanalu Sombor.