Zima bez snijega nije uobičajena pojava kod nas, mnogi će reći da tako nešto nije ni zdravo, no takva je zima ipak ponajviše zabrinula ratare, koji dobro znaju koliko bijeli prekrivač znači za kulture posijane u jesen, pogotovo pšenicu. Pšenica je kultura kontinetalne klime. Najpovoljnija temperatura za njezino klijanje i nicanje jest 14 do 20 °C i pri toj temperaturi pšenica niče za 5 do 7 dana. Pri temperaturi od 7 do 8 °C, niče za 17 do 20 dana, a pri nižim temperaturama klijanje i nicanje još je sporije. Kada ima dva do tri lista, ako je dobro ukorjenjena i ishranjena, može podnijeti i do -20 °C, a prekrivena snijegom čak i niže temperature.
Vrijeme sjetve ozime pšenice igra veliku ulogu u njezinoj otpornosti na mraz. Vrlo rana i vrlo kasna sjetva nisu dobre jer biljke često budu oštećene od mraza.
“Pšenica se dolaskom toplijega vremena, ali i kvalitetnom prihranom koju obavljaju naši poljoprivrednici, dobro oporavlja od zime. Vjerujem da neće biti nikakvih problema s urodom i da će svi na kraju biti zadovoljni. Uvijek je dobro kada snijeg zimi prekrije polja, ali tako je kako je, moramo se privikavati na sve uvijete. Sreća pa nije bilo velikih minusa i jakih vjetrova ove zime, tako da se pšenica dobro oporavlja i napreduje”, ističe Darko Juzbašić, zamjenik pročelnika za poljoprivredu i infrastrukturu naše županije.
Nedostatak oborina ove zime također je nešto što zabrinjava poljoprivrednike, jer uskoro započinje i proljetna sjetva. “Vlage za sada, rekao bih, još uvijek ima dovoljno u zemlji, a dobro je došlo i ono malo snijega od prošlog tjedna. Važno je dobro zatvoriti jesenska oranja i obaviti prihranu, a kiša će doći. Nema mjesta za zabrinutost, još je rano za tako nešto”, poručuje Juzbašić.
Ivo Kelić iz Marinaca jesenas je zasijao 60 hektara pivarskog ječma koji je trenutno, ističe, u odličnom stanju.
“Žitarice su kod mene općenito dobro prezimile. Najviše imam ječma i stvarno sam zadovoljan kako to trenutno izgleda. Mislim da razlog tomu mogao biti što smo ga dosta kasno sijali i to se pokazalo optimalnim za ovakvu zimu bez snijega”, objašnjava Kelić. Dodaje i da je zabrinut oko cijele situacije s koronom, no da za sada nema problema s obavljanjem poslova, policija ratare ne sprječava u odlasku na njihova polja, a oni sami paze na sebe i druge. U fazi je, ističe, sijanja šećerne repe na ukupno 35 hektara, za taj je posao dobro došao i prošlotjedni snijeg koji je osigurao potrebnu vlagu. Ratari vrijedno rade i pripremaju svoje usjeve, a što će biti s prodajom i otkupnom cijenom njihovih proizvoda u ovoj krizi, vrijeme će pokazati.