Svjetski je dan svjesnosti o autizmu

|

- Advertisement -

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja, a ove se godine, zbog pandemije izazvane koronavirusom, neće kako je uobičajeno, obilježiti puštanjem plavih balona, već s porukom – ostanimo svi u kućama kako bismo zaustavili ovaj virus i što prije se vratili normalnom životu.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu proglašen je 2008. godine i od tada se obilježava svakoga 2. travnja. Prepoznatljivo se ovaj dan obilježava puštanjem plavih balona u zrak i tako se želi istaknuti nedovoljna informiranost javnosti o ovom  poremećaju koji je sve prisutniji u našem društvu.

Autizam je prvi put identificiran 1943. u SAD-u. Istodobno, njemački znanstvenik, Hans Asperger opisao je blaži oblik bolesti koji je danas poznat kao Aspergerov sindrom. U svibnju 2013. objavljen je dijagnostički priručnik DSM V, prema kojemu su svi poremećaji autizma spojeni u jednu krovnu dijagnozu – poremećaji autističnog spektra.

ASD  može biti povezan s intelektualnim teškoćama, teškoćama u motoričkoj koordinaciji i pozornosti te fizičkim zdravstvenim problemima, kao što su spavanje i gastrointestinalni poremećaji. Poremećaji iz spektra autizma su velika i raznolika skupina poremećaja rane dječje dobi nepoznate etiologije. Češće se javlja kod dječaka nego kod djevojčica.

Osnovna obilježja poremećaja iz  spektra autizma su teškoće u socijalnim interakcijama, teškoće verbalne i neverbalne komunikacije, neuobičajeno ponašanje, ograničene aktivnosti i interesi te različite motoričke smetnje i stereotipije. Istraživanja pokazuju da rana dijagnostika, kao i rana intervencija mogu poboljšati rezultate rehabilitacije i prilagodbe djece s autizmom.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.