„Htjedne li Gospodin, živjet ćemo.“ (Jak 4,15), naslov je uskrsne pastirske poruke i čestitke đakovačko-osječkog nadbiskupa metropolita mons. dr. Đure Hranića, u kojoj nadbiskup ističe kako nikada u povijesti čovječanstva nije postojalo vrijeme u kojemu je stanovalo samo dobro, te ni danas nije drukčije; zbog pandemije prouzročene koronavirusom, socijalni kontakti svedeni su na minimum, zatvorene su države i gradovi, ljude je zatvorila u njihove domove i odvela u izolaciju od drugih, vjernici su pozvani sustegnuti se od okupljanja u crkvama, od pričesti, sakramenta pomirenja.
„Pozvani smo živjeti u osami da bismo očuvali zajedništvo s drugima, pomoći najpotrebnijima držeći rastojanje, smisao življenja pronalaziti u svakodnevici, bez uobičajenih obveza i užurbanosti. Društvena se javnost također usredotočuje na ono što je najvažnije i najbitnije, kao da želi doviknuti svojevrsnu oporuku nade za preživljavanje čovječanstva, ostavljajući postrani razne oblike pomodarstvom nametnutih vrijednosti i kriterije uspješnosti, modne trendove, užitak i zabavu, fizički izgled, borbu za prestiž, itd. Za primijetiti je kako su u toj aktualnoj ‘korizmi čovječanstva’ popustile političke napetosti, manje je uzajamnog optuživanja, politikanstva i borbe za parcijalne interese, a prioritet su zadobili opće dobro, uzajamna pomoć i podrška, solidarnost, skrb za bolesne i za stradale u potresu u Zagrebu i okolini te druge humane vrednote. Postajemo upućeni samo na osnovne i najvažnije stvari“, navodi nadbiskup Hranić.
„A naš se pogled ne zaustavlja samo na praznim ulicama, već istodobno obuhvaća križ Kristove smrti, prepoznajući u njemu drvo života, koje već sada nosi plodove nove nade čovječanstva“, nastavlja nadbiskup, dodajući: „I nije li lijepo osjetiti kako suvremeni čovjek sada polaže ispit čovječnosti jer je trpljenje drugoga prihvatio kao svoju bol?! Kristov križ, taj vanjski znak ljubavi Božje prema čovjeku, mjesto otkupljenja čitavoga čovječanstva, znak pobjede nad grijehom i zlom, ponovno se očituje kao izvor novoga i istinskim vrijednostima satkanoga života.“
Govoreći kako nas je ova ‘korizma čovječanstva’ učinila poniznima pred tajnom trpljenja i žrtve koja je plod ljubavi, nadbiskup je posvješćuje: „Dok jedni drugima pružamo ruku, istodobno osjećamo da nas u toj patnji sam Gospodin uvodi u svoju ljubav, koja je jedina kupelj očišćenja, otkupljenja i rađanja novoga života. Kakva li znaka ovoga vremena! Ne mladost, snaga i ljepota, nego ranjenost i patnja starijih i bolesnih postaju klicom naše uskrsne obnove.“
Svim vjernicima nadbiskup Hranić poručuje kako kršćanski pogled i mjera života uvijek smjeraju k vječnosti i događaju uskrsnuća te kako je Kristova osamljenost na križu prebogat odgovor na potrebu svakog čovjeka da bude ljubljen. „Toj Kristovoj ljubavi pozvani smo obraćati se kad nam ljudske slabosti i nemoći ne dopuštaju učiniti sve što bismo htjeli. Onako kako se ljubav Kristova posadašnjuje u boli i patnji onoga koji vjeruje u Isusa Krista, isto se tako u njemu posadašnjuje, već i u samoj patnji, svjetlo uskrsloga Krista. U tim se trenucima već rađa novi život uskrsnuloga svijeta, pasha svakoga čovjeka koji vjeruje Kristovoj riječi“, istaknuo je među ostalim nadbiskup.