U sljedećem periodu čeka nas promišljanje o opuštanju mjera, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš u HRT-ovoj emisiji U mreži prvog govoreći o situaciji s koronavirusom u Hrvatskoj, naglasivši i da nije moguće predvidjeti ponašanje virusa pa se ne žele vezivati uz rokove koje ne bi mogli ispoštovati.
“Naša strategija je vrlo jasna. Cilj je usporiti nagli porast oboljelih, jer na taj način možemo pružiti zdravstvenu skrb. Ako se desi veći broj slučajeva može doći do toga da ne možemo dati skrb kakvu bi trebali”, rekao je Beroš i najavio da nas čeka promišljanje o opuštanju mjera da bi sve životne tokove i privredne aktivnosti zaživjele. Trenutno je najvažnije da sustav nije preopterećen.
“I čelnik WHO-a je naglasio da bi prerano popuštanje mjera moglo vratiti kaos. Ali mnoge životne djelatnosti je moguće prilagoditi uvjetima funkcioniranja. Jedan taj balans postepenog uvođenja mjera bit će potrebno prilagoditi i kad ćemo popuštati mjere. To je recept. Ja osobno ne mogu shvatiti kada se to veže uz nekakve rokove, s obzirom da nije moguće predvidjeti ponašanje virusa ja ne mogu reći o kojim se rokovima radi, koliko god bi to možda bilo bolje i dalo neku nadu. Ali jednostavno ne možemo”, kazao je Beroš.
Ministar je predstavio i digitalnog asistenta u borbi protiv koronavirusa. Radi se o komunikaciji putem WhatsApp platforme, a asistent pomaže doći do institucija i mnoge su hrvatske tvrtke sudjelovale u tome. Digitalni asistent je nazvan Andrija.
U emisiji je gostovao i zamjenik načelnika Stožera civilne zaštite, Damir Trut, koji je komentirao pridržavanje mjera tijekom uskrsnog vikenda. Rekao je da je u subotu bilo oko 2600 nadzora, a u nedjelju i ponedjeljak 600-800 nadzora te da nisu dobili informacije o velikim kršenjima.
„Nismo imali prigovora na neka ogromna kršenja. Imali smo sporadična kršenja. Bilo je gužvi kako se i očekivalo s obzirom na želju građana da si osiguraju hranu i piće pa je to trebalo malo bolje i kvalitetnije regulirati. Neke trgovine nisu bile potpuno spremne, ali kroz mali pritisak civilne zaštite to je sve riješeno. Imali smo i razmišljanje što i kako s javnim prostorima. Išli smo na apel da građani ne izlaze i ostanu kod kuće bez obzira na lijepo vrijeme. Imali smo one koji su šetali, vozili bicikle, imali su razmak, nije bilo grupiranja. Velika većina ljudi je bila kod kuće“, pojasnio je Trut.
Istaknuo je kako se struka mora izjasniti je li vrijeme za relaksaciju mjera, kakav nam je smjer i kojim tempom moramo ići.
„Mi svi naravno želimo popustiti mjere, ali sve će to biti sukladno trenutku i razini opasnosti koja je u tom trenu. Razmišljamo o tome, ali odluke će se donositi temeljem analize situacije”, dodao je.