Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga, usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.
Tako se u više od 150 zemalja diljem svijeta na današnji se dan obilježava Dan posvećen planeti Zemlji. Ova ideja je i starija, pa je još na konferenciji UNESCO-a 1969. godine John McConnell prvi put predstavio zamisao o obilježavanju Dana Zemlje i iste je godine dizajnirana Zastava Zemlje, a sam je naziv Earth day prvi put upotrijebio 21. ožujka 1969. gradonačelnik San Francisca Joseph Alioto, u proglasu kojim je odlučeno da se u gradu i na području San Francisca proslavi kao Dan planeta Zemlje.
U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.
Obilježavanje Dana planete Zemlje uglavnom je fokusirano na problem zagađenja okoliša plastičnim materijalima. Plastika je sastavni dio našeg življenja, pokazala se izvrsnom u gotovo nebrojenim namjenama. No priča o plastičnim materijalima ima i tamnu stranu. Proces razgradnje iznimno je dugotrajan, opasan po okoliš i životinje. Plastika se može reciklirati i nije joj mjesto u ekosustavu izvan funkcije za koju je namijenjena. Ove je godine glavna tema, što se moglo i očekivati, globalna pandemija koronavirusa, a upravo zbog te pošasti otkazane su brojne akcije i konferencije koje se inače organiziraju na ovaj dan.