Vinkovci su svoju suradnju s drugim gradovima nastavili razvijati i u novijoj povijesti. 2003. godine potpisana je Povelja o kulturnoj suradnji s Orašjem, dok je tri godine poslije prijateljstvo potpisano s gradom Kőbánya u Mađarskoj. Suradnja temeljena na pomoći nacionalnim manjinama pokazala se kao dobar temelj za izgradnju prijateljstva koje se i dalje intenzivno njeguje, kako na kulturno-umjetničkoj, tako i na gospodarskoj, ali i sportskoj sceni.
Na inicijativu Gradskog kazališta “Joza Ivakić” Vinkovci, 2003. godine potpisana je Povelja o kulturnoj suradnji između grada Vinkovaca i Općine Orašje. Složni su bili u jednom – uspostaviti što kvalitetniju i bolju suradnju i na drugim područjima, primjerice gospodarskom i sportskom. Kroz godine se ovo prijateljstvo pokazalo uistinu intenzivnim, a u posljednje vrijeme naglasak je stavljen na gospodarsku suradnju.
Vinkovci i Orašje već intenzivno surađuju na određenim projektima prekogranične suradnje, a tu se posebno ističe zajednički projekt “Investin LOG” i projekt„DA-SPACE“ u sklopu kojega je otvoren u Orašju laboratorij inovacija. Važno je spomenuti i projekt turističke baštine VIOR čiji je cilj bio povezati ova dva arheološka nalaza i nalazišta u zajednički turistički proizvod.Budući da Orašje od Vinkovaca dijeli tek most preko Save, česti su gosti i na Vinkovačkim jesenima, a jednako tako Vinkovčani rado posjećuju Orašje za sve važne prilike.
2006. godine potpisan je sporazum o prijateljstvu i suradnji između grada Kobanyai i Vinkovaca. Suradnja je započela kontaktom između hrvatske manjinske samouprave 1999. i grada Kobanyai pozivom u posjet delegacije Grada Vinkovaca. Delegacija se upoznala s radom hrvatske manjinske samouprave, pa su započeli razgovori o uspostavi suradnje. Tada je ostvaren kontakt i s KUD-om „Šumari“ koji su u Kobanyai nastupili krajem iste godine. Do 2006. godine održavana je suradnja razmjenom međusobnih posjeta i razgovora o nastavku suradnje te je 2006. potpisan Sporazum o suradnji i pobratimljenju.
Dosadašnja suradnja temeljila se prvenstveno na pomoći nacionalnim manjinama koje aktivno djeluju u našim sredinama, na gospodarstvu, kulturi i športu. Ulaskom prvo Mađarske, a potom i Hrvatske u Europsku uniju ta suradnja se proširuje i na preuzimanje pozitivnih iskustava u izradi projekata EU.