Kretanja u drvoprerađivačkoj branši potvrđuju njezinu otpornost u uvjetima korona krize na tragu stabilizacije poslovanja za sve veći broj radno-intenzivnih tvrtki. Pritom je “formula” sljedeće: zadržale su radnike, iste ili slične razine zaposlenosti kapaciteta te povlačile sirovinu s manjim iznimkama u cijelosti, i sad su zahuktale izvozne aktivnosti.
Isporuka trupaca ugovornim kupcima za vrijeme koronakrize, kako navode u Hrvatskim šumama, tekla je gotovo uobičajeno, uz pridržavanje higijenskih mjera te mjera ograničenja prometovanja, jer su Hrvatske šume u siječnju i veljači stvorile dovoljnu zalihu drvnih sortimenata za redovnu opskrbu svih kupaca.
I isporuka trupaca Spačvi, prema riječima predsjednika Uprave Josipa Faletara, odvija se prema ugovorenim količinama za 2020. Izvozna tržišta se bude i vraćaju, no ističe da je trenutno teško procijeniti kad i hoće li se vratiti na razinu prije korone. “Stanje je stabilno, sve obaveze prema radnicima i dobavljačima izvršavamo na vrijeme, za što su nam jako pomogle mjere Hrvatskih šuma s odgodom plaćanja, mjere HZZ-a za očuvanje radnih mjesta, odgoda plaćanja poreza i doprinosa i odgoda plaćanja rata kredita. Što se tiče radnika nikoga nismo otpustili osim onih koji su prirodno otišli, a na njihovo mjesto zaposlili smo druge. Do daljnjega ćemo tako i dalje nastaviti.”, kaže Faletar.
U lipnju glavnina svih tržišta je normalizirana te su uspjeli ostvariti očekivane prihode od prodaje. “Trenutačno su nam sva tržišta aktivna i nema značajnih utjecaja koji bi mogli bitno narušiti prihode od prodaje, kao što je to bilo tijekom “lockdowna”. Situacija se u lipnju i srpnju dosta popravila. Prihodi u lipnju ove godine bolji su nego istoga mjeseca prošle. Srpanj je bio nešto malo slabiji nego prošle godine, ali zadovoljavajući jer je prošlogodišnji bio odličan. Sve su naznake da ide na bolje.”, rekao je Faletar, ali ipak dodaje kako uvijek postoji doza opreza te pozorno prate razvoj situacije, pogotovo uz epidemiju koronavirusa.
Zabrinuti su zbog pooštravanja mjera pojedinih zemalja prema njihovim građanima koji dolaze iz Hrvatske, pogotovo mjere koje donose Italija, Austrija i Slovenija. Iz tih zemalja dolaze im najbolji kupci, prije svega furnira, a kako kupuju robu čija cijena i nije tako mala žele ju sami preuzeti. “Svaki kupac želi doći kod nas, detaljno pregledati i uvjeriti se u ispravnost i kvalitetu robe koju kupuje. Tako nam je i jedan Talijan, a zbog mjera njegove zemlje odgodio dolazak. To je samo jedan slučaj koji nam se dogodio, ali situacija je neizvjesna i to bi nam moglo stvarati probleme.”, kazao je Faletar. Kada je riječ o plasmanu drugih proizvoda na strana tržišta Faletar kaže da je tu moguć dogovor na daljinu te je izuzetno bitno da normalno funkcionira tranzitni promet.
Ove godine nisu planirali neke velike investicije iz razloga jer su prošle imali veliki investicijski ciklus od 60 milijuna kuna. Ipak i dalje se ulaže u razvoj voznog parka, a pojavom korone malo je sve stalo, ali sada se to sve odrađuje i do kraja godine u planu je nabaviti još jedan novi utovarivač.
Iako pojam kolektivnih godišnjih odmora asocira na neka prošla vremena, zanimljivo je i da u Vinkovcima još postoje tvrtke koje svoje radnike kolektivno šalju na zasluženi odmor, a jedna od njih je i Drvna industrija Spačva i koja je veći dio od 220 zaposlenih poslala na kolektivni godišnji odmor od 27. srpnja do 16. kolovoza.
Razdoblje od tri tjedna iskorišteno za remont postrojenja, ali i za nova značajna ulaganja u tvorničke pogone. Više je razloga zašto se dio srpnja i pola kolovoza u našoj tvrtki koristi za kolektivni godišnji odmor, ali tako je i u većini tvrtki drvne industrije.
“Prvi je taj što naše glavno tržište Italija ima tkz. ferragosto, kada su Talijani na godišnjem odmoru cijeli mjesec kolovoz. Drugi je je taj što Hrvatske šume sječu hrasta, naše najvažniju sirovine obavljaju od 1. listopada do 31. ožujka u zimskom periodu, a u ljetnim mjesecima se obavljaju prorede. I šumari su na godišnjem odmoru te nam je manji priljev sirovine. I sva ostala tržišta su u pravilu od 15. srpnja do 1. rujna manje aktivna.”, rekao je Faletar dodavši kako je ljeto pravo vrijeme i za remont njihovih postrojenja, pogotovo onih zajedničkih kao što su remont eshuacije, ventilacije, kotlovnice.